Prodej nemovitosti zatížené hypotékou – jak postupovat?
29.08.2014
Pořídili jste si dům či byt na hypotéku a po pár letech zjišťujete, že už pro vás není dostatečně velký? Stěhujete se za prací nebo vám zkrátka nevyhovuje prostředí, kde žijete? Nebo naopak nezvládáte splácet tak vysokou hypotéku a raději byste se přestěhovali do menšího? Všechny tyto situace mají řešení, prodej nemovitosti zatížené hypotékou není ničím neobvyklým.
Důvody pro prodej
Nemovitostí, které jdou do prodeje a jsou zatíženy hypotékou, je dnes opravdu spousta. Realitní makléři dokonce potvrzují, že takovýchto nemovitostí je přibližně stejný počet, jako těch, na kterých žádné zástavní právo nevisí. Proč se v posledních letech zvyšují počty prodávaných nemovitostí zatížených hypotékou? Může za to fakt, že hypotéky začaly být v minulých letech mnohem dostupnější a koupit byt si tak mohlo dovolit mnohem více lidí. Mladé páry, ale i tzv. singles tak opustili podnájmy a začali si ve velkém kupovat malé startovací byty na hypotéku. Jenomže po čase přijdou děti, singles si najdou trvalého partnera a najednou je jim v garsonkách, jednopokojových či dvoupokojových bytech těsno. Rodiny s dětmi tak začnou toužit po domečku a nároky se zvyšují. Jedinou překážkou, která je stále drží v původním těsném bytě, je hypotéka, která není splacena.
Dalším důvodem, proč se lidé potřebují zbavit bytů či domů s hypotékou je lukrativní pracovní nabídka v jiném městě, kam každodenní dojíždění není reálné. Pak se člověk může samozřejmě dostat také do situace, kdy je pro něj splátka hypotéky příliš vysoká a není již dále schopen své bydlení financovat. Hlavním důvodem platební neschopnosti je ztráta zaměstnání, a pokud banka nepovolí odklad splátek či prodloužení splatnosti úvěru, je třeba tento problém vyřešit jinak. Důvodů, proč lidé chtějí prodat stávající nemovitost, však může být mnohem více – rozvod, úmrtí partnera, problémy se sousedy, nevhodné prostředí apod.
Pokud tedy máte nemovitost zastavenou hypotékou a chcete ji prodat, máte několik možností, jak to provést. Vždy o tom však musíte informovat banku, u které úvěr čerpáte, protože bez jejího souhlasu se neobejdete. Každá možnost prodeje má však své pro a proti:
Předčasné splacení hypotéky
Pokud se najde kupec na vaši nemovitost, můžete úvěr doplatit z částky, kterou od něj obdržíte. Kupující do notářské zástavy složí sumu dohodnutou za prodej nemovitosti a vy jako prodejce nemovitosti pak z těchto peněz zaplatíte bance zbývající dluh. Tím zanikne zástavní právo k nemovitosti a nemovitost se v katastru nemovitosti přepíše na kupujícího již bez zástavního břemene. Vaše původní smlouva o hypotečním úvěru tak po zaplacení zbylé částky zcela zaniká.
Výhody:
- rychlost
- jednoduchost
- zánik zástavního práva k nemovitosti
Nevýhody:
- finanční náročnost – možné vysoké sankce za předčasné splacení úvěru
Pokud se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky, je dobré si prodej nemovitosti načasovat na skončení doby fixace úrokové sazby. Pouze v tuto dobu je totiž možné hypotéku bez sankcí splatit. Jindy je potřeba počítat s poplatkem za předčasné splacení hypotéky, který je poměrně vysoký a celá operace se tak značně prodraží (2 – 10% z částky mimořádné splátky).
Převzetí stávající hypotéky
Jde o nejpoužívanější a také nejlevnější variantu, jak prodat dům či byt zatížený hypotékou. Prodávající se jednoduše dohodne s kupujícím, že převezme danou nemovitost i se stávající hypotékou. Pokud kupující souhlasí, banka si prověří jeho bonitu (schopnost splácet) a odsouhlasí převzetí hypotéky. Kupující pak do notářské zástavy složí částku (většinou v hotovosti, ale může využít i hypotéku) odpovídající rozdílu mezi dohodnutou prodejní cenou a nesplacenou částkou hypotéky. Daná nemovitost se následně na katastru nemovitostí přepíše na nového majitele a peníze budou uvolněny na účet prodávajícího. Zástavní právo na nemovitost zůstává stále ve prospěch banky a kupující se stává novým klientem banky.
Problémem však může být právě to, sehnat kupce, který bude ochoten na sebe převzít vaši hypotéku a splácet ji nadále místo vás. Kupujícímu totiž musí vyhovovat stejné podmínky, za jakých jste si hypotéku pořídili vy – nemění se výše úrokové sazby, výše měsíční splátky, délka úvěru ani doba fixace. Pro kupujícího to může být někdy i finančně výhodné, protože pokud jste si brali úvěr v době nízkých úrokových sazeb, zůstane mu hypotéka s takto nízkým úrokem také. U tohoto způsobu prodeje mnohé potěší také to, že banka již nebude požadovat nový odhad ceny nemovitosti, protože již má ten váš z doby, kdy jste žádali o hypoteční úvěr. Banky si za možnost převzetí dluhu účtují poplatek, který je však v porovnání s poplatky v případě předčasného splacení hypotéky, zanedbatelný (3 až 5 tisíc korun). Tento poplatek platí kupující.
Výhody:
- menší administrativní náročnost
- úspora poplatků
Nevýhody:
- časová náročnost (hledání vhodného kupujícího)
Nová hypotéka - refinancování hypotéky
Ne všechny banky však umožňují převzetí stávající hypotéky a raději poskytnou kupujícímu hypotéku novou. Kupní cena nemovitosti totiž většinou neodpovídá aktuálnímu zůstatku na hypotéce prodávajícího, proto je třeba hypotéku navýšit. Podobnou možností je také refinancování úvěru, které se používá zejména v případě, kdy byla hypotéka na nemovitost uzavřena za podstatně horších podmínek, než jaké jsou na hypoteční úvěry nabízeny v současnosti.
Kupující musí zažádat banku o možnost čerpání hypotečního úvěru a doložit veškeré standardní dokumenty potřebné k posouzení úvěru. Pokud banka na čerpání úvěru přistoupí, zvolí si kupující vlastní parametry hypotéky - výši úrokové sazby, délku fixace, dobu splácení i výši měsíční splátky. Zvolenou hypotékou zaručí pořizovanou nemovitost. Zástavní právo banky, u které si kupující hypotéku sjednal, se zapíše na katastr jako druhé v pořadí. Následně banka kupujícího povolí čerpání úvěru bance prodávajícího, která převede peníze, čímž původní hypotéku umoří. Banka prodávajícího vystaví potvrzení o zániku pohledávky (kvitanci). Ta se následně vloží na katastr nemovitostí, původní zástavní právo bude vymazáno a nové bude zapsáno jako první v pořadí.
Výhody:
- kupující si vyřídí hypotéku dle vlastních požadavků a možností
Nevýhody:
- sankce za předčasné splacení původní hypotéky (prodávajícího)
- náklady na vyřízení nové hypotéky
- časová a administrativní náročnost
- jpa -
Článek byl zobrazen 31111 krát.
Diskuze k článku
Norbert | 26.09.2024 10:25:56
Pokud člověk není právník nebo se v problematice neorientuje tak je vždy lepší řešit takový prodej nebo nákup přes realitku. Nám s prodejem pomohla Krása bydlení.
Broňa | 03.08.2024 07:02:29
Řešili jsme podobnou situaci, kdy se nám rozrostla rodina a stávající byt už byl pro nás malý, ale stále jsme na něho platili hypotéku. Rozhodli jsme se ho prodat a koupit větší. Prodej bytu zatížený hypotékou je trochu složitější a proto jsme se obrátili na realitku, kde nám se vším pomohli a zařídili. Když člověk řeší prodej bytu s hypotékou tak je dle mého lepší neprodávat sám, ale oslovit realitku.
pujčky
Daniel Marshall | 20.07.2017 01:25:11
Poskytujeme okamžité půjčky s úrokovou sazbou 2%. Jsme také investoři a můžeme investovat do vašeho podnikání. Další informace e-mail danielmarshallwheeler@gmail.com
Lukáš Hrdina | 17.03.2016 11:45:38
Souhlasím. V dnešní době převod úvěru je poměrně složitý a téměř nereálný. Musí se sejít hodně věcí, aby to klaplo. V případě mimo fixaci je lepší nechat si udělat vyčíslení a podle toho připravit plán prodeje a zda se nám to vůbec vyplatí.
Radim | 22.01.2015 12:02:33
Pokud máte dobrou hypotéku, kde není sankce za předčasné splacení tak je to jednoduché. Horší je to pokud potřebujete nový byt a museli byste zaplatit sankci za předčasné splacení. To je pak na uvážení zda je to výhodné nebo ne.
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukou
Další články na téma Poradenství a služby
Převod bytu do osobního vlastnictví – co možná nevíte?
Privatizace bytů už probíhá nějaký čas v podstatě ve všech městech, obcích a městských částech České republiky. Máte-li tedy v plánu převést nejen družstevní byt do osobního vlastnictví, následující řádky jsou určeny právě vám.
Nepodceňujte pojištění domácnosti
V domácnosti máme spoustu cenných věcí, o které se bojíme. Jejich hodnota mnohdy není malá a znovu už bychom si je třeba nepořídili. Abychom svou investici do vybavení domácnosti ochránili, je dobré domácnost pojistit.
Měníte dodavatele energií? Cena není všechno
Náklady za bydlení a energie jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu. Češi přitom často zapomínají na úplně jednoduché opatření, které jim může ušetřit řádově až tisíce korun ročně. A to je změna dodavatele energií. Jak ale poznat toho pravého?
Konsolidace půjček
Vzali jste si více půjček a nezvládáte je splácet? Není třeba panikařit, tuto nepříjemnou situaci vám může pomoci vyřešit konsolidace půjček. Sloučením všech vašich půjček a dluhů do jedné pohledávky se vaše pravidelná měsíční splátka sníží, splácení bude přehlednější a ještě ušetříte spoustu peněz na poplatcích.
Potřebujete půjčit peníze, ale nevíte, kde jsou půjčky výhodné? Jednoduše si je srovnejte.
Alespoň občas se drtivá většina z nás dostane do situace, kdy potřebujeme finanční injekci. Stává se to v situacích, kdy dojde k nečekané nepříjemné události, jako např. poruše auta, vypovězení plynového kotle, když potřebujeme dětem zaplatit kroužky ve škole atd. Stejně tak nás ale do této situace může dostat nezodpovědný zaměstnavatel, který otálí se zasláním výplaty na náš účet, a my zjišťujeme, že bankovní účet i peněženka zejí prázdnotou.
Darování nemovitosti dětem? Je výhodnější než dědictví, ale...
Nemovitost je často to nejcennější, co chtějí rodiče svým dětem zanechat. Možností, jak to učinit, je hned několik. Vše je možné nechat až na případné dědické řízení, stále více lidí ale přistupuje k darování majetku již za svého života. Pro potomky je to totiž finančně výhodnější.
Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.
Jak vybrat půjčku k financování rekonstrukce?
Vybírat mezi nepřehlednou nabídkou půjček je unavující a hlavně někdy i zoufalé. Pro ty, kdo se ve finančním světě příliš nevyznají, je to poměrně nerovný boj. Ale i tento se dá dobojovat do úspěšného konce! Jak na to?