Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
25.03.2021
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.
Úvěr, kterým budete družstevní byt financovat – často je nesprávně označován jako hypotéka na družstevní byt – ale není něco zcela nedostupného, jako tomu bylo v dřívějších letech, kdy tuto půjčku banky vůbec neposkytovaly. U některých bank můžete do určité výše dokonce čerpat úvěr zcela bez ručení jinou nemovitostí.
Rozdíly mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví
Družstevní bydlení po roce 1989 v České republice rychle ztrácelo na popularitě. Bylo pravděpodobně určitou nechutí k tomuto způsobu vlastnictví bytu způsobenou zcela dominantním zastoupením této formy vlastnictví bytových domů stavěných během komunistického období. Tyto byty velmi často trpěly nízkou kvalitou – šlo o rychlou výstavbu, kde kvantita měla přednost před kvalitou.
Družstevní bydlení však neznamená, že byt by měl být méně kvalitní. Jde jen o administrativně a právně odlišný způsob vlastnictví, který je dlouhodobě velmi populární například v sousedním Rakousku.
Družstevní bydlení jako takové má určité výhody a nevýhody. Mezi ty výhody patří především nižší cena, a tedy nižší finanční náročnost pořízení takového bydlení. To je ostatně důvod, proč družstevní bydlení po letech získává na popularitě i u nás – ceny bytů rostou několik let po sobě dvouciferným tempem a bydlení v osobním vlastnictví se stává pro stále větší část jednotlivců i rodin nedostupným.
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví se kupující stává jeho přímým majitelem a je tak také zapsán v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je majitelem bytu vždy družstvo. V případě zájmu o družstevní byt si kupujete tzv. družstevní podíl (obvykle přibližně za 20 až 30 % hodnoty bytu) a byt samotný si fakticky pronajímáte. V případě nového bytu poté splácíte měsíčně po dobu několika let tzv. anuitu až do doby, kdy zcela splatíte hodnotu bytu.
Zdroj obrázku: {Roman Babakin} / Shutterstock.com
Jaké jsou možnosti financování družstevního bydlení?
Jelikož družstevní byt fakticky nevlastníte, nemůže jej použít k zajištění klasického hypotečního úvěru, jako je tomu v případě koupě bytu do osobního vlastnictví.
Pokud nemáte vlastní zdroje, existuje několik alternativních variant. Banky dnes nabízejí půjčky na družstevní bydlení v až několikamilionové výši bez nutnosti zajištění úvěru – úvěr tedy dostanete na základě svých příjmů – počítejte však s úrokovou sazbou vyšší než u klasického hypotečního úvěru se zajištěním nemovitostí.
Pokud si představujete úrokovou sazbu nižší, je nutné zajistit úvěr jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.
Současně bude nutné prokázat, že na čerpanou půjčku máte dostatečné příjmy, zde tedy není mezi byty v osobním a družstevním vlastnictví žádný rozdíl.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 4995 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
Další články na téma Poradenství a služby

Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.

Nemovitosti a daně v roce 2018: Nezapomeňte na daňové přiznání ani na odečet úroků
Pokud jste v loňském roce pořídili novou nemovitost nebo jste na stávajícím nemovitém majetku provedli úpravy, týká se vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna. U hypotéky si nezapomeňte odečíst z daní z příjmů zaplacené úroky. Banky a spořitelny již v těchto dnech rozesílají potřebná potvrzení.

Přepis energií: Jak na to snadno a rychle?
Zdají se vám vaše účty za elektřinu moc vysoké? Snažíte se snížit spotřebu, ale přesto platíte hodně? V tom případě jste možná přemýšleli i nad změnou dodavatele. V dnešní době to zvládnete snadno a rychle z pohodlí domova. Podívejte se, jak na to.

Sjednáváme hypotéku: na co se nás budou ptát?
Rozhodli jste se, že pronájem či bydlení u rodičů vyměníte za vlastní byt? Nebo máte pozemek a chcete co nejdříve začít stavět? Už víte, že bydlení zafinancujete pomocí hypotéky? Výborně, jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě máte za sebou. Teď vás čeká několik schůzek v bance či doma s finančním poradcem. Víte, jaké dotazy a proč můžete při sjednávání hypotéky očekávat? Pojďme se na ně podívat.

Nový občanský zákoník 2014 – změny v oblasti bydlení
Od 1. ledna tohoto roku začal platit nový občanský zákoník a přinesl s sebou řadu zásadních změn v oblasti bydlení. Nový zákoník nahrazuje původní občanský zákoník z roku 1950 a upravuje vztahy týkající se jak nájemců bytů, tak i jejich vlastníků. O jaké konkrétní změny jde a jak se nás dotknou? Pojďte se seznámit s těmi nejdůležitějšími.

Hypotéka naruby. Nechte si vyplatit váš dům či byt a užijte si zralý věk
Žijeme v době, kdy se řada z nás ocitá v nelehkých životních situacích a na důchod ani raději nepomýšlíme. Kde ale později vzít potřebné finance, abychom příjemně a hlavně se ctí dožili? Pomoci vám může v budoucnu hypotéka naruby nebo dnes už také zpětný odkup nemovitosti, který nabízejí některé firmy. Jak to vypadá v praxi?

Reklamace a ochrana spotřebitelů
Osobní zkušenosti a zdánlivě spletitá džungle formalit při vyřizování reklamací či výměny zboží mnohé dokáže odradit natolik, že raději oželí své peníze, než by vadné zboží reklamovali. Stačí málo. Pokud znáte svá práva, nebo víte, kam se obrátit v případě, že s reklamací potřebujete poradit, nemusí být tento proces složitým martýriem.

Jak na neplatiče nájmu?
Pokud má člověk vlastní byt, je to výhra. Většinou si na něj musíme našetřit nebo půjčit peníze v bance a následně splácet nemalou hypotéku. Může se však stát, že se naše životní situace časem změní, najdeme si třeba partnera a nastěhujeme se k němu. Vyvstává tak otázka, co s druhým bytem? Nejlepším řešením je ho pronajímat, má to však svá úskalí.