Družstevní nebo osobní vlastnictví?
02.09.2005
Kupujete byt? Pak vás jistě bude zajímat, jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím a jaké výhody a nevýhody se s oběma "druhy" majetku pojí.
Obecně je samozřejmě výhodnější pořídit nemovitost, která je ve vlastnictví osobním. Byt je pouze a jen váš, můžete si s ním dělat v podstatě, co chcete, nikdo vás nijak neomezuje, co se týče úprav bytu (pokud však ale například nenarušují statiku) nebo jeho prodeje.
Pokud je byt v družstevním vlastnictví, je nutné dodržovat stanovy družstva, jehož jste členem. Jedná se o tzv. kolektivní vlastnictví. Výhodou je naopak to, že takové byty jsou o něco levnější (o cca 5 až 10%) a přitom jsou v podstatě vaším majetkem, navíc se dají v mnoha případech výhledově převést do osobního vlastnictví.
Nabytí družstevního bytu je zároveň rychlejší a jednodušší a neplatí se u něj daň z převodu nemovitosti, pouze poplatek za vstup do družstva.
Nevýhodou koupě družstevního bytu je naopak to, že si na něj nemůžete vzít hypotéku, pokud již nevlastníte v osobním vlastnictví jinou nemovitost, kterou byste ručili. Většinou si družstevní byt narozdíl o vlastní nemovitosti nemohou koupit cizinci.
Pokud se rozhodnete koupit byt v osobním vlastnictví, je nutné vyžádat si výpis z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy a územní plán okolí. Při koupi družstevního bytu je zase důležité získat nájemní smlouvu a předpis nájemného. Zároveň je vhodné nastudovat stanovy družstva a zjistit si jeho historii.
Nepleťte si však pojmy družstvo a společenství vlastníků. Tyto dvě instituce se velice liší. Zatímco družstvo se stará o správu domu v případě, že je v domě stále více než nebo alespoň 25% družstevních bytů, právnickou osobu společenství vlastníků je nezbytné založit v okamžiku, kdy počet bytů v osobním vlastnictví v rámci domu převáží dvě třetiny.
Společenství vlastníků se následně stará o celý dům, respektive jeho společné části, nijak však nezasahuje do osobního vlastnictví jednotlivých bytů.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Americká hypotéka
Než koupíme byt
Článek byl zobrazen 10755 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Realitní kanceláře
Osobní realitní makléř – nákup nemovitosti bez rizika
Koupě nemovitosti je významným životním rozhodnutím. Pro většinu z nás znamená zakoupení bytu či domu investici, kterou zvažujeme pouze jedenkrát za život. V dnešních dnech však na trhu neustále stoupá počet nespolehlivých prodejců, spekulantů a podvodníků, jejichž počiny dokážou radost z nového bydlení znepříjemnit. Nákup nemovitosti znamená velké výdaje, a proto jej musíme zvážit skutečně důkladně, jednat promyšleně a s nejvyšší možnou opatrností.
Investice do nemovitosti se stále se vyplatí! Poradíme vám, kam investovat.
Máte nějaký obnos peněz navíc a zvažujete, kam je vložit, aby to bylo bez většího rizika, a ještě jste na tom něco vydělali? V dnešní je nasnadě mnoho komodit, ne všechny způsoby jsou však v konečném důsledku výdělečné. Nemovitosti jsou ovšem stále jedním z nejbezpečnějších přístavů pro vaši investici.
Barevné Letňany - byty, které se prodávají samy
Podle dostupných informací je v současné době jen na území hlavního města několik tisíc nově dokončených bytů, které se ještě nepodařilo prodat. Na tom má zásluhu především globální hospodářská krize, v jejímž důsledku mnohé developerské aktivity končí neúspěchem. I v této době však lze nalézt rezidenční projekty, s jejichž prodejem není žádný problém.
Družstevní nebo osobní vlastnictví?
Kupujete byt? Pak vás jistě bude zajímat, jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím a jaké výhody a nevýhody se s oběma "druhy" majetku pojí.
Vyplatí se nemovitost k rekreaci?
Stejně jako jiné nemovitosti, prodávají a kupují se i chaty a chalupy. Jaká je poptávka a nabídka, je výhodné právě teď prodávat nebo kupovat?
3 důvody, proč roste prodej bytů v Praze
Pošilhává po bydlení v matičce Praze? Zažijete zde to, o čem si v přilehlých městech a vesnicích můžete nechat jen zdát. Tak třeba - koncert ve středu, nákup potravin v 10 hodin večer a cesta do práce trvající maximálně 15 minut. Lákavé, že?
Na co si dát pozor při koupi domu nebo bytu?
Koupě nemovitosti není snadná záležitost. Můžete narazit na nesolidního prodejce, který vás obere nejen o peníze, ale i radost z nového bydlení. Zde je několik rad, jak případným problémům můžete předejít.
Kolik chtít za byt? Cena nezávisí jen na velikosti
Kolik si říct za byt, abyste cenu „nepodstřelili“ a zároveň na prodej nečekali příliš dlouho? Při odhadu ceny bytu si nevystačíte jen s vynásobením plochy bytu průměrnou cenou za metr čtvereční. Částka se odvíjí od řady faktorů. Jaké to jsou?