Převod bytu do osobního vlastnictví – co možná nevíte?
25.11.2009
Privatizace bytů už probíhá nějaký čas v podstatě ve všech městech, obcích a městských částech České republiky. Máte-li tedy v plánu převést nejen družstevní byt do osobního vlastnictví, následující řádky jsou určeny právě vám.
Státní správa se postupně zbavuje nemovitostí a rozděluje domy na ty, které budou navrženy k prodeji a na ty, které zůstanou v majetku obce nebo města. Rozhodují o tom hlediska ekonomická, technická, ale také sociální a demografická. Obce jako první krok volí průzkum zájmu o privatizaci bytového fondu. Bytový fond se většinou neprivatizuje, pokud zájem není.
Dá se říci, že bytový fond se privatizuje dvěma způsoby, a to prodejem domu s byty nově vzniklému družstvu, nebo prodejem jednotlivých bytů nájemníkům těchto bytů. Ze zákona vytváří tito nájemníci tzv. společenství vlastníků jednotek (SVJ).
Prodej domu družstvu je pro městské části trochu jednodušší. Jedná se totiž o jeden převod nemovitosti z obce na bytové družstvo. Bývá zvykem, že pokud dochází k tomuto způsobu přechodu vlastnictví, může tento být i levnější, než přechod přímo do vlastnictví osobního.
Nájemníkům obecních (městských) bytů je všeobecně možné doporučit, aby se privatizace zúčastnili, pokud mají alespoň minimální finanční možnosti. Přijdou tak určitě k majetku mnohem levněji než při standardním tržním způsobu. A zcela jistě se tak do budoucna mohou vyhnout i určitým negativním dopadům, které vyplývá z postavení pouhého nájemce. Týká se to především dokončení plánované deregulace nájmů.
Pokud budete na financování bydlení chtít použít hypotéku nebo jiný úvěr jištěný nemovitostí a nevlastníte jinou nemovitost v osobním vlastnictví, kterou byste mohli dát do zástavy, bude pro vás koupě bytu do osobního vlastnictví nejvhodnější.
Co převod družstevního bytu obnáší?
Družstevní byty lze pořídit levněji než byty v osobním vlastnictví a následně je převést do osobního vlastnictví. Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit až do roku 2020. Umožňuje to zákon, který podepsal prezident republiky. Podle dosavadní normy měla tato lhůta vypršet 1. července 2010.
Jaké problémy trápí vaše družstvo? Klade vám vaše družstvo překážky při převodu bytů do osobního vlastnictví? Ještě předtím, než se nájemník rozhodne pro převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, by měl zvážit jednotlivá pro a proti, která plynou z osobního vlastnictví. Zároveň by si měl zjistit, jak je na tom družstvo z pohledu finančního zdraví a nesplacených závazků.
Pro orientaci v družstevním bydlení je třeba pracovat se dvěma právními prameny – Zákonem o vlastnictví bytů a Obchodním zákoníkem. Bytová družstva patří do skupiny soukromoprávních subjektů a jejich fungování upravuje Obchodní zákoník. Ten na ně dopadá v plném svém rozsahu podobně jako na jakoukoli jinou právnickou osobu. Pokud se některé z nich dostanou do finančních problémů a nejsou schopny svoje závazky pokrýt, pak následuje běžné konkurzní řízení a uspokojování věřitelů z konkurzní podstaty.
V případě, že se nájemníci domluví, následuje sepsání žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. O převod může žádat pouze člen, který má splaceny všechny závazky vůči družstvu. To znamená především splacenu cenu za nabytí družstevního podílu, případně zaplacenu svou část dlužné částky úvěru, který družstvo čerpalo na údržbu nebo rekonstrukci domu.
Podávat Smlouvu o převodu se doporučuje až po úspěšném zapsání Prohlášení vlastníka. Součástí podání Smlouvy o převodu musí být také originál Prohlášení vlastníka, na které se Smlouva odvolává. Účastníky smlouvy je bytové družstvo (vlastník nemovitosti) a žadatel o převod bytu do osobního vlastnictví. Na základě Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví Katastrální úřad zapíše do listu vlastnictví bytu změnu vlastníka.
Obsahem Smlouvy o převodu musí být přesný technický popis převáděné jednotky, všech společných prostor domu a převáděných pozemků včetně práv a povinností k těmto prostorám. Přikládá se také náčrtek bytové jednotky a společných prostor. Krom toho ve smlouvě musí být také uvedeno, zda nabyvatel je či není členem družstva.
Pokud však členové družstva k rozhodnutí o budoucích převodech bytů do osobního vlastnictví nedospějí, neexistuje žádný nárok na individuální převod svého bytu do osobního vlastnictví a ani se družstevník nemůže takového převodu domáhat.
Přehled výhod a nevýhod – osobní vlastnictví:
+ nespadá do konkurzní podstaty družstva
+ lze použít jako zajištění pro vlastní úvěr
+ lze pronajmout bez souhlasu třetí osoby
- náročná administrativa
- problematické získání zdrojů na opravy bytového fondu
Autor: Alexandra Rohanová
Články s podobnou tématikou
Vlastní bydlení versus půjčené
Co je to vlastně panel?
Rezidence Jubileum - ekologické bydlení v Praze 7
Půdní vestavby: Je nahoře vše jasné?
Kdy přichází ke slovu bytový architekt?
Daň z nemovitosti
Článek byl zobrazen 19058 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Poradenství a služby

Jak vybrat půjčku k financování rekonstrukce?
Vybírat mezi nepřehlednou nabídkou půjček je unavující a hlavně někdy i zoufalé. Pro ty, kdo se ve finančním světě příliš nevyznají, je to poměrně nerovný boj. Ale i tento se dá dobojovat do úspěšného konce! Jak na to?

Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.

3 důležité kroky při prodeji nemovitosti
Důvody pro prodej nemovitosti mohou být různé - zvětšující se rodina, dědictví, svatba, rozvod, lépe placená práce, pracovní příležitost v jiném městě, špatná finanční situace. Samotný proces prodeje se naopak skládá ze stejných kroků a probíhá podobně. Do všech fází prodeje vstupují lidé se svými představami, cíli, pohnutkami, záměry a emocemi, které se nemusí vždy shodovat a doplňovat. Pro hladký průběh bez komplikací je třeba celou akci předem dobře připravit a rozvážit.

Na co pamatovat při koupi pozemku
Jestliže kupujete pozemek, základní otázka samozřejmě zní, k čemu jej potřebujete. Většina lidí si pozemek koupí proto, že na něm chce stavět, avšak nákup pozemku na lukrativním místě může být i vhodnou investicí a uložením „přebytečných“ peněž do budoucna, nebo krátkodobou spekulací.

Hypotéka naruby. Nechte si vyplatit váš dům či byt a užijte si zralý věk
Žijeme v době, kdy se řada z nás ocitá v nelehkých životních situacích a na důchod ani raději nepomýšlíme. Kde ale později vzít potřebné finance, abychom příjemně a hlavně se ctí dožili? Pomoci vám může v budoucnu hypotéka naruby nebo dnes už také zpětný odkup nemovitosti, který nabízejí některé firmy. Jak to vypadá v praxi?

Víte, jak pojistit vaši domácnost?
Pojištění domácnosti je pro vás finanční ochranou v případě, že neočekávaně ztratíte svůj byt, jakožto i vybavení, které je v něm. To platí také pro jakékoli poškození nebo krádež. Zjistěte, jak si správně pojistit domácnost.

Přepis energií: Jak na to snadno a rychle?
Zdají se vám vaše účty za elektřinu moc vysoké? Snažíte se snížit spotřebu, ale přesto platíte hodně? V tom případě jste možná přemýšleli i nad změnou dodavatele. V dnešní době to zvládnete snadno a rychle z pohodlí domova. Podívejte se, jak na to.

Jaké poplatky čekat, když si chcete vzít hypotéku?
Pokud si hodláte splnit sen o vlastním bydlení pomocí hypotečního úvěru, pak vás dost možná zajímá, kolik proces žádosti bude stát. S jakými taxami byste měli při žádosti o hypotéku počítat?