Jak si usnadnit hledání v katastru nemovitostí? Pomůže geoinformační systém obce i aplikace zdarma.
16.01.2019
Katastr nemovitostí patří mezi stěžejní nástroje všech, kteří například plánují koupit nemovitost nebo pozemek. Práce s ním však není zdaleka tak jednoduchá, jak by si uživatelé přáli. Naštěstí pro ně je na internetu volně dostupných několik alternativ, které jsou s katastrem přímo propojené a s nimiž se pracuje o poznání jednodušeji.
Katastr nemovitostí je důležitým nástrojem při získávání informací o nemovitostech v České republice. Jsou v něm zahrnuty veškeré potřebné údaje o nemovitých věcech, jako je jméno a adresa trvalého pobytu vlastníka či spoluvlastníků, výměra pozemku, parcelní číslo u pozemků a číslo popisné u domů, údaje o omezení vlastnického práva a další.
S katastrem nemovitostí pracuje denně řada lidí. V prvé řadě jsou to úředníci, ale také například zájemci o koupi bytu, domu či pozemku, kteří si chtějí zjistit důležité informace o potenciálním prodejci a jeho nemovitosti. Zatímco prvně zmínění mají práci s katastrem v malíku, běžní návštěvníci často tápou.
„Nejčastěji se vyhledává podle čísla parcely nebo čísla popisného. Jde ale též pracovat s listem vlastnictví, kde jsou ukázány veškeré pozemky a stavby konkrétního majitele. Aplikace však rovněž umožňuje vyhledávání v mapě, přičemž uživatel ví, kde se jeho pozemky nacházejí, a získá k nim veškeré informace z katastru nemovitostí,“ popisuje Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.
Získat parcelní číslo vyhlédnuté nemovitosti a dohledávat ji ve veřejných mapách může znamenat i desítky minut hledání. Pro ty, kterým tento způsob vyhledávání nevyhovuje, je naštěstí na internetu zdarma dostupných hned několik alternativ.
Geoinformační systémy usnadní vyhledávání v rámci obce
První alternativou ke katastru nemovitostí jsou geoinformační systémy (GIS) jednotlivých měst a obcí. „Obce, jež si GIS pořizují, v něm často kombinují kvalitní mapové podklady s daty o inženýrských sítích, místních komunikacích, veřejném osvětlení či dopravním značení, což značně ulehčí úředníkům každodenní práci, stejně jako například plánování žádostí o dotace. Pro občany i samosprávu je pak velkým plusem i přímé napojení tohoto systému právě na katastr nemovitostí s pravidelnou aktualizací,“ vysvětluje Drahomíra Zedníčková.
V praxi to pak znamená, že občan obce, ale i kterýkoliv další uživatel – třeba právě zájemce o bydlení v dané lokalitě – se prostřednictvím obecní mapové aplikace může snadno dostat přímo k informacím z katastru. Nemusí přitom znát ani parcelní číslo, stačí totiž, aby do vyhledávání v GIS zadal adresu či si na danou parcelu kliknul na mapě. Přes další tlačítko se pak jednoduše proklikne přímo na výpis informací v katastru nemovitostí.
Chytrémapy.cz – vyhledávání po celé ČR
Zajímavou alternativou pro všechny uživatele je pak nová aplikace Chytrémapy.cz, kterou v loni v prosinci spustila brněnská společnost TopGis. Vývojáři v ní využili kombinaci ortofotomapy celé České republiky v nejvyšším rozlišení, již firma pravidelně aktualizuje, a propojení s katastrem nemovitostí.
„Uživatelé díky tomu mají možnost si snadno buď přímo na mapě, nebo pomocí vyhledávání najít zvolenou adresu či parcelu, a jednoduše se prokliknout přímo do katastru, kde se již dozvědí všechny podrobnosti. Informace o katastru nemovitostí jsou aktualizovány každý den, takže je možné jednoduchou formou kontrolovat celý svůj majetek,“ komentuje Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.
Návštěvníci aplikace se navíc mohou na jednom místě podívat i na další užitečné informace o stavebních objektech. Díky propojení s RÚIAN (Registr územní identifikace, adres a nemovitostí) si mohou zobrazit informace o jejich využití, počtu podlaží, druhu vytápění či napojení na kanalizaci. Stejně tak se mohou podívat i na věcná břemena u jednotlivých parcel nebo využít přesného měření přímo v aplikaci.
Autor: Martin Bořil
Článek byl zobrazen 5582 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Znalecké posudky nemovitostí
Co nesmíme podcenit před stavbou domu?
Kdo se pouští do stavby nového domu, musí počítat s tím, že jde o velkou finanční zátěž, která je navíc ještě spojena s vyřizováním řady formalit. Bohužel právě bez tohoto papírování by nebylo možné stavbu uskutečnit. Než se tedy do budování nového domova pustíte, každý krok si dobře naplánujte, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.
Likvidace škod – krok za krokem
Škody na majetku zásahem ničivých povodní jsou v současné době pojistnou událostí číslo jedna. V rámci předcházení nepříjemných situací a nejrůznějších nemilých životních příhod se pojišťujeme téměř proti všemu a na vše. Víme ale, jak postupovat například v případě vloupání nebo jiné takzvané pojistné události?
3 důležité kroky při prodeji nemovitosti
Důvody pro prodej nemovitosti mohou být různé - zvětšující se rodina, dědictví, svatba, rozvod, lépe placená práce, pracovní příležitost v jiném městě, špatná finanční situace. Samotný proces prodeje se naopak skládá ze stejných kroků a probíhá podobně. Do všech fází prodeje vstupují lidé se svými představami, cíli, pohnutkami, záměry a emocemi, které se nemusí vždy shodovat a doplňovat. Pro hladký průběh bez komplikací je třeba celou akci předem dobře připravit a rozvážit.
Jak si usnadnit hledání v katastru nemovitostí? Pomůže geoinformační systém obce i aplikace zdarma.
Katastr nemovitostí patří mezi stěžejní nástroje všech, kteří například plánují koupit nemovitost nebo pozemek. Práce s ním však není zdaleka tak jednoduchá, jak by si uživatelé přáli. Naštěstí pro ně je na internetu volně dostupných několik alternativ, které jsou s katastrem přímo propojené a s nimiž se pracuje o poznání jednodušeji.
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Hypoteční úvěr bývá nejčastější formou financování vlastního bydlení. S novým fixačním obdobím se však často mění podmínky úvěru, které se můžou stát podstatně nevýhodnými. Takovou situaci řeší možnost refinancování hypotéky, což znamená, že původní úvěr se splatí úvěrem novým.
Na co pamatovat při koupi pozemku
Jestliže kupujete pozemek, základní otázka samozřejmě zní, k čemu jej potřebujete. Většina lidí si pozemek koupí proto, že na něm chce stavět, avšak nákup pozemku na lukrativním místě může být i vhodnou investicí a uložením „přebytečných“ peněž do budoucna, nebo krátkodobou spekulací.
Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.