Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
25.03.2021
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.
Úvěr, kterým budete družstevní byt financovat – často je nesprávně označován jako hypotéka na družstevní byt – ale není něco zcela nedostupného, jako tomu bylo v dřívějších letech, kdy tuto půjčku banky vůbec neposkytovaly. U některých bank můžete do určité výše dokonce čerpat úvěr zcela bez ručení jinou nemovitostí.
Rozdíly mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví
Družstevní bydlení po roce 1989 v České republice rychle ztrácelo na popularitě. Bylo pravděpodobně určitou nechutí k tomuto způsobu vlastnictví bytu způsobenou zcela dominantním zastoupením této formy vlastnictví bytových domů stavěných během komunistického období. Tyto byty velmi často trpěly nízkou kvalitou – šlo o rychlou výstavbu, kde kvantita měla přednost před kvalitou.
Družstevní bydlení však neznamená, že byt by měl být méně kvalitní. Jde jen o administrativně a právně odlišný způsob vlastnictví, který je dlouhodobě velmi populární například v sousedním Rakousku.
Družstevní bydlení jako takové má určité výhody a nevýhody. Mezi ty výhody patří především nižší cena, a tedy nižší finanční náročnost pořízení takového bydlení. To je ostatně důvod, proč družstevní bydlení po letech získává na popularitě i u nás – ceny bytů rostou několik let po sobě dvouciferným tempem a bydlení v osobním vlastnictví se stává pro stále větší část jednotlivců i rodin nedostupným.
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví se kupující stává jeho přímým majitelem a je tak také zapsán v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je majitelem bytu vždy družstvo. V případě zájmu o družstevní byt si kupujete tzv. družstevní podíl (obvykle přibližně za 20 až 30 % hodnoty bytu) a byt samotný si fakticky pronajímáte. V případě nového bytu poté splácíte měsíčně po dobu několika let tzv. anuitu až do doby, kdy zcela splatíte hodnotu bytu.
Zdroj obrázku: {Roman Babakin} / Shutterstock.com
Jaké jsou možnosti financování družstevního bydlení?
Jelikož družstevní byt fakticky nevlastníte, nemůže jej použít k zajištění klasického hypotečního úvěru, jako je tomu v případě koupě bytu do osobního vlastnictví.
Pokud nemáte vlastní zdroje, existuje několik alternativních variant. Banky dnes nabízejí půjčky na družstevní bydlení v až několikamilionové výši bez nutnosti zajištění úvěru – úvěr tedy dostanete na základě svých příjmů – počítejte však s úrokovou sazbou vyšší než u klasického hypotečního úvěru se zajištěním nemovitostí.
Pokud si představujete úrokovou sazbu nižší, je nutné zajistit úvěr jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.
Současně bude nutné prokázat, že na čerpanou půjčku máte dostatečné příjmy, zde tedy není mezi byty v osobním a družstevním vlastnictví žádný rozdíl.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6846 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Poradenství a služby
Nový občanský zákoník 2014 – změny v oblasti bydlení
Od 1. ledna tohoto roku začal platit nový občanský zákoník a přinesl s sebou řadu zásadních změn v oblasti bydlení. Nový zákoník nahrazuje původní občanský zákoník z roku 1950 a upravuje vztahy týkající se jak nájemců bytů, tak i jejich vlastníků. O jaké konkrétní změny jde a jak se nás dotknou? Pojďte se seznámit s těmi nejdůležitějšími.
Víte, jak pojistit vaši domácnost?
Pojištění domácnosti je pro vás finanční ochranou v případě, že neočekávaně ztratíte svůj byt, jakožto i vybavení, které je v něm. To platí také pro jakékoli poškození nebo krádež. Zjistěte, jak si správně pojistit domácnost.
Darování nemovitosti dětem? Je výhodnější než dědictví, ale...
Nemovitost je často to nejcennější, co chtějí rodiče svým dětem zanechat. Možností, jak to učinit, je hned několik. Vše je možné nechat až na případné dědické řízení, stále více lidí ale přistupuje k darování majetku již za svého života. Pro potomky je to totiž finančně výhodnější.
Tipy, jak správně prezentovat nemovitost k pronájmu
Poté, co se vám ozval potenciální nájemník o vámi nabízené bydlení, přichází kromě plánování prohlídek také představení nemovitosti. Pokud chcete udělat ten nejlepší dojem a najít si skvělého nájemníka, inspirujte se našimi tipy, jak správně prezentovat svou pronajímanou nemovitost.
100% hypotéka v roce 2019
100% hypotéky a mírnější DTI/DSTI pro klienty do 36 let? Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která zvýší dostupnost vlastnického bydlení mladým s nižšími příjmy a bez vlastních úspor.
Převod bytu do osobního vlastnictví – co možná nevíte?
Privatizace bytů už probíhá nějaký čas v podstatě ve všech městech, obcích a městských částech České republiky. Máte-li tedy v plánu převést nejen družstevní byt do osobního vlastnictví, následující řádky jsou určeny právě vám.
Směnka – dobrý sluha, ale zlý pán
Předvánoční čas je bohužel pro spoustu lidí obdobím finanční tísně, čehož využívají mnozí poskytovatelé půjček nabízející peníze téměř na počkání. Inzerátů typu „Nabízím půjčku na směnku ihned a bez prokazování příjmů“ se kolem nás objevuje více než dost. Před těmito „úžasnými“ nabídkami je však dobré se mít na pozoru, jinak byste mohli vašim rodinným financím značně ublížit.
Srovnání hypoték – jak si přehledně srovnat nabídky bank?
Jedna je taková a druhá zase maková, ale která je ta pravá? Hypotéka je závazek na mnoho let, vybírejte proto pečlivě. Najít tu nejlepší je práce podobná hledání jehly v kupce sena. Že se vám točí hlava z neznámých pojmů, zkratek, podezřele komplikovaných podmínek a zvláštních poplatků? Připadáte si, jak princ z pohádky o Popelce? Přestaňte běhat od banky k bance se střevíčkem. Víme, jak si přehledně a zdarma srovnat aktuální nabídky bank.