Převod bytu do osobního vlastnictví – co možná nevíte?
25.11.2009
Privatizace bytů už probíhá nějaký čas v podstatě ve všech městech, obcích a městských částech České republiky. Máte-li tedy v plánu převést nejen družstevní byt do osobního vlastnictví, následující řádky jsou určeny právě vám.
Státní správa se postupně zbavuje nemovitostí a rozděluje domy na ty, které budou navrženy k prodeji a na ty, které zůstanou v majetku obce nebo města. Rozhodují o tom hlediska ekonomická, technická, ale také sociální a demografická. Obce jako první krok volí průzkum zájmu o privatizaci bytového fondu. Bytový fond se většinou neprivatizuje, pokud zájem není.
Dá se říci, že bytový fond se privatizuje dvěma způsoby, a to prodejem domu s byty nově vzniklému družstvu, nebo prodejem jednotlivých bytů nájemníkům těchto bytů. Ze zákona vytváří tito nájemníci tzv. společenství vlastníků jednotek (SVJ).
Prodej domu družstvu je pro městské části trochu jednodušší. Jedná se totiž o jeden převod nemovitosti z obce na bytové družstvo. Bývá zvykem, že pokud dochází k tomuto způsobu přechodu vlastnictví, může tento být i levnější, než přechod přímo do vlastnictví osobního.
Nájemníkům obecních (městských) bytů je všeobecně možné doporučit, aby se privatizace zúčastnili, pokud mají alespoň minimální finanční možnosti. Přijdou tak určitě k majetku mnohem levněji než při standardním tržním způsobu. A zcela jistě se tak do budoucna mohou vyhnout i určitým negativním dopadům, které vyplývá z postavení pouhého nájemce. Týká se to především dokončení plánované deregulace nájmů.
Pokud budete na financování bydlení chtít použít hypotéku nebo jiný úvěr jištěný nemovitostí a nevlastníte jinou nemovitost v osobním vlastnictví, kterou byste mohli dát do zástavy, bude pro vás koupě bytu do osobního vlastnictví nejvhodnější.
Co převod družstevního bytu obnáší?
Družstevní byty lze pořídit levněji než byty v osobním vlastnictví a následně je převést do osobního vlastnictví. Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit až do roku 2020. Umožňuje to zákon, který podepsal prezident republiky. Podle dosavadní normy měla tato lhůta vypršet 1. července 2010.
Jaké problémy trápí vaše družstvo? Klade vám vaše družstvo překážky při převodu bytů do osobního vlastnictví? Ještě předtím, než se nájemník rozhodne pro převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, by měl zvážit jednotlivá pro a proti, která plynou z osobního vlastnictví. Zároveň by si měl zjistit, jak je na tom družstvo z pohledu finančního zdraví a nesplacených závazků.
Pro orientaci v družstevním bydlení je třeba pracovat se dvěma právními prameny – Zákonem o vlastnictví bytů a Obchodním zákoníkem. Bytová družstva patří do skupiny soukromoprávních subjektů a jejich fungování upravuje Obchodní zákoník. Ten na ně dopadá v plném svém rozsahu podobně jako na jakoukoli jinou právnickou osobu. Pokud se některé z nich dostanou do finančních problémů a nejsou schopny svoje závazky pokrýt, pak následuje běžné konkurzní řízení a uspokojování věřitelů z konkurzní podstaty.
V případě, že se nájemníci domluví, následuje sepsání žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. O převod může žádat pouze člen, který má splaceny všechny závazky vůči družstvu. To znamená především splacenu cenu za nabytí družstevního podílu, případně zaplacenu svou část dlužné částky úvěru, který družstvo čerpalo na údržbu nebo rekonstrukci domu.
Podávat Smlouvu o převodu se doporučuje až po úspěšném zapsání Prohlášení vlastníka. Součástí podání Smlouvy o převodu musí být také originál Prohlášení vlastníka, na které se Smlouva odvolává. Účastníky smlouvy je bytové družstvo (vlastník nemovitosti) a žadatel o převod bytu do osobního vlastnictví. Na základě Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví Katastrální úřad zapíše do listu vlastnictví bytu změnu vlastníka.
Obsahem Smlouvy o převodu musí být přesný technický popis převáděné jednotky, všech společných prostor domu a převáděných pozemků včetně práv a povinností k těmto prostorám. Přikládá se také náčrtek bytové jednotky a společných prostor. Krom toho ve smlouvě musí být také uvedeno, zda nabyvatel je či není členem družstva.
Pokud však členové družstva k rozhodnutí o budoucích převodech bytů do osobního vlastnictví nedospějí, neexistuje žádný nárok na individuální převod svého bytu do osobního vlastnictví a ani se družstevník nemůže takového převodu domáhat.
Přehled výhod a nevýhod – osobní vlastnictví:
+ nespadá do konkurzní podstaty družstva
+ lze použít jako zajištění pro vlastní úvěr
+ lze pronajmout bez souhlasu třetí osoby
- náročná administrativa
- problematické získání zdrojů na opravy bytového fondu
Autor: Alexandra Rohanová
Články s podobnou tématikou
Vlastní bydlení versus půjčené
Co je to vlastně panel?
Rezidence Jubileum - ekologické bydlení v Praze 7
Půdní vestavby: Je nahoře vše jasné?
Kdy přichází ke slovu bytový architekt?
Daň z nemovitosti
Článek byl zobrazen 21265 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouUmělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Poradenství a služby
Tipy, jak správně prezentovat nemovitost k pronájmu
Poté, co se vám ozval potenciální nájemník o vámi nabízené bydlení, přichází kromě plánování prohlídek také představení nemovitosti. Pokud chcete udělat ten nejlepší dojem a najít si skvělého nájemníka, inspirujte se našimi tipy, jak správně prezentovat svou pronajímanou nemovitost.
Měníte dodavatele energií? Cena není všechno
Náklady za bydlení a energie jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu. Češi přitom často zapomínají na úplně jednoduché opatření, které jim může ušetřit řádově až tisíce korun ročně. A to je změna dodavatele energií. Jak ale poznat toho pravého?
Sjednáváme hypotéku: na co se nás budou ptát?
Rozhodli jste se, že pronájem či bydlení u rodičů vyměníte za vlastní byt? Nebo máte pozemek a chcete co nejdříve začít stavět? Už víte, že bydlení zafinancujete pomocí hypotéky? Výborně, jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě máte za sebou. Teď vás čeká několik schůzek v bance či doma s finančním poradcem. Víte, jaké dotazy a proč můžete při sjednávání hypotéky očekávat? Pojďme se na ně podívat.
Potřebujete poradit se stavbou pasivního domu?
Rozhodli jste se pro stavbu pasivního domu, ale nejste si jistí, zda máte v pořádku vypracovaný projekt? Nebo zatím jen o stavbě uvažujete a sháníte bližší informace? Potom právě pro vás je určena Síť center pasivního domu, která od března roku 2011 najdete ve většině krajů České republiky.
Průvodce refinancováním hypotéky. Vše zvládnete i online
Pokud se blíží konec fixace vaší hypotéky, je vhodné se několik měsíců předem zamyslet nad refinancováním. Tímto krokem můžete nejen ušetřit, ale také získat lepší podmínky a zlepšit svou finanční situaci. Jak vám refinancování pomůže, kdy je pro vás vhodné a jak ho zařídit?
Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Jak získat podnikatelský úvěr. Návod pro začínající i firmy s historií
Různé typy podnikatelských úvěrů pomáhají s krytím výdajů během sezónních výkyvů, při dlouhém období splatnosti faktur nebo jsou investičním zdrojem. Vyřízení úvěru pro začínající podnikatele i pro podnikatele s dlouhodobou historií může být problematické. Poradíme vám, jak získat podnikatelský úvěr.
100% hypotéka v roce 2019
100% hypotéky a mírnější DTI/DSTI pro klienty do 36 let? Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která zvýší dostupnost vlastnického bydlení mladým s nižšími příjmy a bez vlastních úspor.