Jak získat podnikatelský úvěr. Návod pro začínající i firmy s historií
19.06.2023
Různé typy podnikatelských úvěrů pomáhají s krytím výdajů během sezónních výkyvů, při dlouhém období splatnosti faktur nebo jsou investičním zdrojem. Vyřízení úvěru pro začínající podnikatele i pro podnikatele s dlouhodobou historií může být problematické. Poradíme vám, jak získat podnikatelský úvěr.
Využití cizích zdrojů během podnikání
Podnikání v nestabilním prostředí přináší mnohá rizika a řadu výzev. Je třeba počítat s tím, že i když je podnikání úspěšné, jen v minimu případů a oborů to znamená pravidelnou a stabilní výši plateb každý měsíc. Běžnou praxí jsou spíše nahodilé úhrady v různých objemech rozprostřených během roku, mohou být doprovázeny zpožděním plateb nebo sezónním výkyvem. Na podnikateli je pak nelehký úkol, postarat se o peněžní toky v takové výši, aby podnik byl likvidní a neměl problém s úhradou fixních plateb každý měsíc. S tím podnikatelům pomáhá plánování cash-flow a cizí finanční zdroje.
Tradiční podnikatelské úvěry
Banky poskytují úvěry začínajícím podnikatelům i podnikatelům, kteří mají na trhu vybudovanou pozici. Firmy s historií, které mohou doložit několik daňových přiznání v řadě, případně finanční výkazy, nemají problém získat úvěr, a to ani v řádech milionů. Před náročnějším úkolem stojí začínající podnikatelé, ti mají u bank jen omezené úvěrové možnosti.
Jak žádat o podnikatelský úvěr
-
Uvést identifikační údaje společnosti.
-
Předložit bezdlužnosti vůči dotčeným orgánům.
-
Prokázat dostatečnou výši příjmů.
-
Při nedostatečné výši příjmů přizvat ručitele nebo poskytnout zástavu.
-
Začínající podnikatelé předkládají podnikatelský plán.
Co doložit k žádosti o podnikatelský úvěr
Začínající podnikatelé získávají úvěr na základě pečlivě zpracovaného finančního a podnikatelského plánu, banky mohou dále požadovat předložit soupis vystavených faktur, smlouvy o budoucích zakázkách, výpisy z bankovních účtů, údaje o pravidelných měsíčních nákladech a mnohé další. Jedná se o poměrně náročný proces, a to jak z pohledu administrativního, tak z pohledu časového. Přes veškerou pečlivě zpracovanou dokumentaci nemusí věřitel úvěr schválit nebo může úvěr poskytnout jen na minimální částku.
Jednodušší proces získání podnikatelského úvěru mají společnosti a podnikatelé s dlouholetou historií, podkladem pro získání půjčky jsou daňová přiznání a údaje z účetnictví.
O jakou výši podnikatelského úvěru žádat
V podnikání platí nepsané pravidlo, že první rok v oboru je vždy ztrátovým z důvodu nutnosti pokrýt počáteční investice. Existují ale obory, pro které může být toho období výrazně delší nebo výrazně kratší. V počátku podnikání žádejte o úvěr, který pokryje výši fixních plateb pro první rok. To znamená nájemné, osobní náklady zaměstnanců a podnikatele, náklady na služební cesty, materiál, energie atd.
Začátek podnikání mohou podpořit různé start-upové programy, dotace, soukromí investoři i nebankovní společnosti.
Firmy s několikaletou historií žádají o úvěry ve výši, která pokrývá výpadek v pravidelných příjmech. Zpravidla se poskytují různé formy provozních a revolvingových úvěrů, kontokorentních úvěrů nebo investičních úvěrů.
Nebankovní společnosti podporují podnikání
Administrativně i časově je mnohem jednodušší vyřízení úvěru u nebankovní společnosti. U nebankovní společnosti zpravidla není problém poskytnutí úvěru začínajícím podnikatelům nebo OSVČ ani podnikům, které se potýkají s velkými výkyvy v peněžních tocích během roku. Nebankovní společnosti poskytují úvěry proti zástavě nemovitého majetku, jejich výhodou je nízká úroková sazba s fixací po celou dobu splácení, možnost refinancování úvěru nebo vkládání mimořádných splátek až do úplného uhrazení úvěru zdarma.
Výhody úvěru od nebankovní společnosti
-
Možnost získat vysoký úvěr pro začínající podnikatele.
-
Nízká úroková sazba, fixace úroků po celou dobu splácení, dlouhá lhůta splácení.
-
Bez nutnosti podnikatelské historie, bez doložení daňových přiznání a výpisů z registrů dlužníků.
-
S možností refinancování, vkládání mimořádných splátek, předčasného splacení.
-
Rychlé vyřízení a rychlé připsání peněz na bankovní účet.
Nechte si zpracovat nezávaznou kalkulaci úvěru, který nastartuje vaše podnikání nebo podpoří investiční záměr.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2376 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Klimatizace s montáží pro váš dům, byt nebo kancelář
Montujeme klimatizace pro celé ČR. Široký výběr modelů klimatizací mnoha značek. Poradíme s výběrem vhodného typu klimatizace pro dům, byt nebo firemní prostory. Rychlá a spolehlivá montáž s garancí. Úsporné řešení pro ekologické vytápění i chlazení. Možnost dotací!
Další články na téma Poradenství a služby
Nemovitosti a daně v roce 2018: Nezapomeňte na daňové přiznání ani na odečet úroků
Pokud jste v loňském roce pořídili novou nemovitost nebo jste na stávajícím nemovitém majetku provedli úpravy, týká se vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna. U hypotéky si nezapomeňte odečíst z daní z příjmů zaplacené úroky. Banky a spořitelny již v těchto dnech rozesílají potřebná potvrzení.
Prodej nemovitosti zatížené hypotékou – jak postupovat?
Pořídili jste si dům či byt na hypotéku a po pár letech zjišťujete, že už pro vás není dostatečně velký? Stěhujete se za prací nebo vám zkrátka nevyhovuje prostředí, kde žijete? Nebo naopak nezvládáte splácet tak vysokou hypotéku a raději byste se přestěhovali do menšího? Všechny tyto situace mají řešení, prodej nemovitosti zatížené hypotékou není ničím neobvyklým.
Převod bytu do osobního vlastnictví – co možná nevíte?
Privatizace bytů už probíhá nějaký čas v podstatě ve všech městech, obcích a městských částech České republiky. Máte-li tedy v plánu převést nejen družstevní byt do osobního vlastnictví, následující řádky jsou určeny právě vám.
Potřebujete poradit se stavbou pasivního domu?
Rozhodli jste se pro stavbu pasivního domu, ale nejste si jistí, zda máte v pořádku vypracovaný projekt? Nebo zatím jen o stavbě uvažujete a sháníte bližší informace? Potom právě pro vás je určena Síť center pasivního domu, která od března roku 2011 najdete ve většině krajů České republiky.
Tipy, jak správně prezentovat nemovitost k pronájmu
Poté, co se vám ozval potenciální nájemník o vámi nabízené bydlení, přichází kromě plánování prohlídek také představení nemovitosti. Pokud chcete udělat ten nejlepší dojem a najít si skvělého nájemníka, inspirujte se našimi tipy, jak správně prezentovat svou pronajímanou nemovitost.
Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Srovnání hypoték – jak si vybrat tu nejvýhodnější hypotéku?
Kupujete byt či dům a rozhodli jste se jej financovat hypotékou? Pravděpodobně tak obcházíte banky a zjišťujete, která vám poskytne ten nejvýhodnější hypoteční úvěr. Ušetřit drahocenný čas můžete tím, že si nabídku hypoték jednotlivých bank porovnáte online na hypoteční kalkulačce. Získáte tak nezávislé a zcela objektivní srovnání hypoték všech bank.
Konsolidace půjček
Vzali jste si více půjček a nezvládáte je splácet? Není třeba panikařit, tuto nepříjemnou situaci vám může pomoci vyřešit konsolidace půjček. Sloučením všech vašich půjček a dluhů do jedné pohledávky se vaše pravidelná měsíční splátka sníží, splácení bude přehlednější a ještě ušetříte spoustu peněz na poplatcích.