Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
16.08.2013
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.
V 90. letech minulého století vyrůstaly jako houby po dešti velká panelová sídliště a mladí lidé se houfně stěhovali do těchto novostaveb, kde však nikdo o nikom nic nevěděl. Tento anonymní styl života, kde často ani nevíte, kdo s vámi žije na patře, se mnoha lidem nelíbí. Nejen mizivé sousedské vztahy jsou však tím, co od takového bydlení odrazuje, může za to také jistá uniformita nabízeného prostoru.
Dnes tedy mladí lidí mnohem více touží po komornějším bydlení a intimnějším způsobu života. Tomu odpovídá právě tzv. cohousing, který se do České republiky dostal ze západní Evropy. Smyslem tohoto nového stylu bydlení je vybudovat takovou sousedskou komunitu, která by byla naprostým opakem ke stavu známému ze sídlišť, kde se lidé ve vchodu často ani nepozdraví. I u nás se tak začaly rozbíhat projekty podporující vytváření kladných sousedských vztahů a komunit. Tato společenství kladou velký důraz na mezilidské vztahy a přitom podporují také osobní nezávislost.
Jak cohousing funguje?
Každá domácnost, která tvoří dané společenství, vlastní svou plně zařízenou bytovou jednotku a zároveň je také spoluvlastníkem společných prostor a vybavení. Společným prostorem je myšlena kuchyň s jídelnou, která funguje také jako jakási společenská místnost pro setkávání obyvatel. Součástí domu může být ještě množství dalších místností a prostor – např. tělocvična, televizní místnost, sauna, dílny a jiné hobby místnosti, herna pro děti a technické zázemí v podobě společné prádelny či úložných prostor. Dům pak často bývá propojen také s terasou či zahradou.
Lidé, kteří společně v takovémto bytovém domě žijí, organizují různé kulturní a sportovní akce, výlety s dětmi či připravují grilovací večery a podobně. Mladé rodiny už totiž nechtějí jen bydlet, ale chtějí také společensky žít. Snahou cohousingu je zapomenout na uspěchanou dobu a více si užívat společných volných chvil s rodinou a přáteli. Proč by tedy těmi přáteli nemohli být vaši sousedé?
Výhody společného bydlení
Cohousing nabízí kromě klidného bydlení a příjemných sousedských vztahů, které často přerůstají v přátelství nejen rodičů, ale i dětí, ještě mnoho dalších výhod. V menším počtu obyvatel domu se lépe domlouvá na případných změnách či úpravách týkajících se společných prostor i domu samotného. Bydlení si tak vybudujete přesně podle svých představ a každý se může aktivně zapojit do plánování standardu interiéru. Vzhledem k tomu, že společné prostory, jako je zahrada, dětské hřiště či prostor pro grilování, mají rodiny společné, dochází k finanční úspoře.
Cohousing již i v Praze
Mladé rodiny, které tento styl života zaujal, jej mohou podpořit vhodným výběrem vlastního bytu. Dnes již také v Praze existují projekty, které se snaží uspokojit poptávku po originálním a přátelském bydlení.
Rezidence Studánka
Vznikající projekt s názvem Rezidence Studánka je typickým příkladem cohousingového bydlení. Cílem architektů bylo vytvořit komorní dům, v němž by společně žilo 28 rodin. Přátelské prostředí tohoto domu podpoří dobré sousedské vztahy a lidé budou mít pocit, jakoby se vrátili v čase do prvorepublikových činžovních zástaveb. Celkem 28 moderních bytů, společné prostory vhodné pro hraní s dětmi, venkovní grilování a další volnočasové aktivity – to vše čeká na české rodiny, které mají chuť vyzkoušet novou filozofii bydlení.
Byty s dispozicí převážně 3kk o velikosti 80 metrů čtverečních, jsou velkoryse řešené a mají předzahrádku či balkon. Kromě pohodlného bydlení nabízí také možnost vlastního parkování před domem. Interiéry jsou zpracovány vkusně a mají neotřelý design – ani v nejmenším tak nepřipomínají nudné byty panelových komplexů, kde společně s vámi žije dalších 150 sousedů, které ani neznáte.
Ulitej záhon
Dalším příkladem upevňování mezilidských vztahů je například projekt Ulitej záhon na pražském Žižkově. Jde o komunitní zahrádky, kde si lidé mohou vypěstovat vlastní bylinky, zeleninu nebo květiny. Lidé, kteří nemají možnost zahradničení kolem vlastního domu, zde mohou svou zálibu provozovat společně s dalšími nadšenci a udržovat tak dobré sousedské vztahy. Kromě toho Ulitej záhon organizuje také nejrůznější workshopy, pořádá kulturní akce či společné grilovačky. V zahraničí jsou komunitní zahrádky již běžnou věcí, ale u nás jsou prozatím jen výsadou mladých a aktivních lidí, kteří mají zájem konzumovat jídlo, jehož původ je jim známý, zkoušet nové druhy zeleniny i bylinek. Vyměňování semínek, sazenic a drahocenných zkušeností je samozřejmostí.
- jpa -
Článek byl zobrazen 15989 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Developerské firmy
Kupujeme rodinný dům – v čem je výhodnější nákup novostavby?
Pokud si chcete pořídit rodinný dům, máte v zásadě 3 možnosti – koupě staršího domu, stavba nového nebo koupě novostavby. Právě koupě novostavby má řadu výhod, které rozebere podrobněji. A podíváme se také na nevýhody nákupu novostavby.
Kouzelné Medlánky v Brně
V klidné části jihomoravské metropole vyroste do konce letošního roku v rámci třetí etapy projektu Kouzelné Medlánky šestice bytových domů, které nabídnou celkem 176 zajímavě řešených bytů. Cena obytných jednotek o velikostech od 1+kk až po 4+kk o rozlohách 32 až 123 m2 se pohybuje od 27 tisíc korun za metr čtvereční.
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Dolní Měcholupy se stávají centrem nízkoenergetického bydlení
Developerská společnost JRD zahájila v lednu 2008 stavbu největšího nízkoenergetic-kého bytového areálu v České republice. Komplex, který bude stát v ulici Na návsi v Dolních Měcholupech, nabídne 43 bytových jednotek ve velikosti 1 + kk až 4 + kk. Plánované dokončení stavby je na jaře roku 2009.
Rezidence Hejčín v Olomouci
Pouhé dva kilometry, tedy asi 15 minut pěšky, od Horního náměstí v centru Olomouce a zároveň na klidném místě s rysy vesnice vyroste do letošního prosince nové rezidenční bydlení Hejčín. V rámci projektu, který chce nabídnout moderní bydlení zejména pro obyvatele s aktivním způsobem života, vzniknou čtyři bytové domy ve dvou typových variantách.
Hledáte nové bydlení? Nově vzkvétající lokalitou jsou Modřany.
Přemýšlíte jak skloubit život v klidném prostředí blízko přírody s výbornou dostupností služeb a dobrým spojením do centra hlavního města? Řešením mohou být okrajové městské části Prahy, které se stávají stále častější volbou pro život.
Praha 1 nabídne prvním osmi párům startovací byty
Mladí manželé do třiceti let, kteří mají trvalé bydliště v Praze 1 a nejsou vlastníky nemovitosti, mají šanci získat od Obvodního úřadu Prahy 1 takzvaný startovací byt.
Botanica Vidoule S a T
V atraktivní lokalitě poblíž Prokopského údolí a Motolského parku na Praze 5 vzniká jako přímé pokračování Rezidenční čtvrti Botanica Vidoule dvojice bytových domů S a T.