Spotřebitelské úvěry v roce 2013
14.03.2013
Chcete rekonstruovat, nebo si potřebujete koupit nové auto, ale nemáte peněz nazbyt? Rychlým a jednoduchým řešením, jak přijít k penězům může být spotřebitelský úvěr. Hrozba toho, že se dostanete do kolotoče dluhů, už není tak veliká, začala totiž platit novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Vždy je ale třeba být ve střehu.
Nabídky s možností půjčky peněz na nás číhají na každém kroku – půjčit si můžeme snad úplně na všechno. V člověku to vyvolává dojem, že si může bez problémů koupit i to, na co ve skutečnosti nemá. Společnosti, které peníze nabízí, totiž dokážou své klienty tak nalákat, až to vypadá, že splácení pak bude velmi snadné nebo dokonce výhodné. Ale nenechte se mýlit, nedostatek finančních prostředků vás pak může dostat do velkých potíží. Zde si v kostce shrneme, jak spotřebitelské úvěry fungují a na co si u nich dát pozor.
ilustrační foto
Co je spotřebitelský úvěr a jak funguje?
Spotřebitelský úvěr je jedním z úvěrů, který se poskytuje jednotlivcům pro nepodnikatelské, tedy ryze osobní účely, jako je nákup spotřebního zboží, automobilu, vybavení domácnosti a podobně. Získáte tak finanční prostředky v podstatě na cokoliv. Úvěr splácíte pravidelnými měsíčními splátkami, jejichž výše závisí na hodnotě úvěru a době splácení. Doba splatnosti je různá, většinou se pohybuje od 6 do 72 měsíců, ale je možné sjednat i úvěry s velmi krátkou dobou splatnosti, jako je 1 měsíc, nebo naopak velmi dlouhou – až 120 měsíců. Jelikož však úroky nejsou zrovna nejnižší, určitě se vyplatí splatit dluh co nejrychleji.
Kdo může spotřebitelský úvěr získat?
Podmínky pro získání úvěru jsou velmi jednoduché a tak je půjčování peněz často velmi lákavé. Postačí věk nad 18 let, české občanství nebo trvalý pobyt na území ČR. Instituce, které finanční prostředky poskytují, často nepožadují ručitele či zástavu. Platí to zejména v případě, že se výše půjčky pohybuje do cca 400 až 600 tisíc korun. Pokud je půjčka vyšší, je třeba ručit movitou nebo nemovitou věcí, či zajistit si ručitele.
Kdo mi spotřebitelský úvěr poskytne?
Spotřebitelský úvěr běžně zajišťují banky a další finanční instituce, existují ale i úvěrové společnosti, které se na ně specializují. Spotřebitelský úvěr tak může být dvojího typu – získaný od nebankovní společnosti a od banky. Samozřejmě instituce, která finanční hotovost poskytuje, z daného úvěru získává úrok, jehož výše může být různá. Většinou se pohybuje mezi 8,5 a 15,9 % ročně.
V případě, že jste se rozhodli pro nebankovní úvěr, stačí, když si v obchodě vyberete zboží a pokud máte s sebou potřebné doklady, můžete hned podepsat smlouvu o úvěru. Zde je hlavní nevýhodou zhruba dvojnásobný úrok (23 - 25 procent ročně), což se samozřejmě odrazí i na vyšší konečné ceně. Zákazník má také většinou povinnost zaplatit část ceny zboží na místě. Velmi často se setkáme se systémy 5 x 5, nebo 10 x 10. Při nákupu zaplatíte navýšení, které činí zpravidla 10% z pořizovací ceny, skutečnou cenu zboží pak dále splácíte v pěti nebo deseti rovnoměrných splátkách.
V případě žádání spotřebitelského úvěru u banky je proces trošku složitější a vyřizování zdlouhavější - může trvat až čtrnáct dní. Banka si v podstatě ověřuje, zda na splácení skutečně máte nebo nikoliv, zatímco nebankovní společnosti to mnohdy až tolik nezajímalo (to se však s novelou již změnilo). Pokud vám však záleží na tom, kolik za zboží ve výsledku přeplatíte, pak jsou pro vás výhodnější bankovní půjčky. Mají totiž nižší úročení a celkově tak zaplatíte jen o něco málo navíc, než je cena zboží.
Hlavní výhody spotřebitelských úvěrů
Za jednoznačně největší výhodu spotřebitelského úvěru je považována možnost okamžitého uspokojení současných potřeb bez nutnosti dlouhodobě spořit. Dále je to:
- snadné získání finančních prostředků
- vzhledem k inflaci jde o výhodnější formu financování, než kdybychom si chtěli našetřit
- možnost půjčit si od 1000 Kč do 1 milionu
- volitelná doba splácení, od 1 měsíce do 10 let
- volitelná výše splátek
- splácení formou převodu na účet, inkasem nebo poštovní poukázkou
- možnost pojištění se proti neschopnosti splácet úvěr (v případě ztráty zaměstnání, úrazu či smrti)
Na co si dát pozor?
Než se vydáte někam zažádat o spotřebitelskou půjčku, prozkoumejte dobře možnosti na trhu a zjistěte si, za jakých podmínek je instituce ochotna vám finanční prostředky poskytnout. Zaměřte se zvláště na RPSN (roční procentní sazbu nákladů), tedy na procento, které musí v souvislosti s úvěrem, či půjčkou spotřebitel zaplatit za období jednoho roku. Kromě nevýhodné a příliš vysoké RPSN můžete narazit ještě na další „zákeřnosti“, jako jsou měsíční poplatky za vedení úvěru v bance, neprůhledné podmínky, nutnost vedení účtu v dané bance po přidělení úvěru, poplatky za předčasné splacení nebo poplatek za vyřízení úvěru před jeho schválením. Vždy tedy před podpisem spotřebitelského úvěru čtěte podmínky!!! Poplatek za uzavření smlouvy je běžně stanoven na 1 % z výše poskytnutého úvěru.
Lichváři a podvodníci mají utrum
Jelikož začala platit novela zákona o spotřebitelských úvěrech, došlo ke zpřísnění pravidel pro poskytování spotřebitelských úvěrů. Novela by měla ochránit spotřebitele před úmyslným předlužováním. A co se konkrétně změnilo?
Změny pro žadatele o úvěr
Žadatel o spotřebitelský úvěr má možnost do 14 dnů od zprostředkování úvěru odstoupit od smlouvy bez sankce. Zakázáno bylo u spotřebitelských úvěrů rovněž používání směnek a šeků. Zajištění spotřebitelského úvěru nyní nesmí být v nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky, aby v případě neschopnosti splácet dluh, nemohli lidé přijít o veškerý svůj majetek. Znamená to například, že když si půjčíte 100 tisíc, nemůžete ručit domem, který má několikanásobně vyšší hodnotu.
Změny pro poskytovatele úvěrů
Také poskytovatelům úvěrů (zejména těm nebankovním) se změnila situace. V současnosti již musí ověřovat majetkovou situaci svých klientů a zjišťovat, zda je klient schopen půjčku splácet. Děje se tak proto, že se stále více objevovali nejrůznější lichváři a podvodníci, kteří přestože věděli, že klient nebude schopen úvěr splácet, půjčku mu poskytli. Využívali sociálně slabší skupiny obyvatel, u nichž bylo jisté, že se začnou utápět v dluzích. V případě, že tuto povinnost danou zákonem věřitel nebude dodržovat, hrozí mu pokuta ve výši až 20 milionů korun – a je jedno, jestli jde o banku, nebo věřitele, který nabízí půjčky formou letáku vylepených na sloupech.
- jap -
Článek byl zobrazen 11026 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Poradenství a služby
Víte, jak pojistit vaši domácnost?
Pojištění domácnosti je pro vás finanční ochranou v případě, že neočekávaně ztratíte svůj byt, jakožto i vybavení, které je v něm. To platí také pro jakékoli poškození nebo krádež. Zjistěte, jak si správně pojistit domácnost.
Pojištění odpovědnosti za škodu se hodí nejen v předvánočním shonu
V životě nás může potkat spousta nečekaných a mnohdy i nepříjemných událostí. Někdy můžeme svou vlastní neopatrností, ale i bez vlastního přičinění způsobit někomu škodu. Poškozený pak má zákonné právo chtít škodu uhradit a s tím nám může pomoci pojištění odpovědnosti. Vyjde ročně na pár stokorun, ale ušetří i statisíce – smysl tedy rozhodně má.
Nepodceňujte pojištění domácnosti
V domácnosti máme spoustu cenných věcí, o které se bojíme. Jejich hodnota mnohdy není malá a znovu už bychom si je třeba nepořídili. Abychom svou investici do vybavení domácnosti ochránili, je dobré domácnost pojistit.
3 důležité kroky při prodeji nemovitosti
Důvody pro prodej nemovitosti mohou být různé - zvětšující se rodina, dědictví, svatba, rozvod, lépe placená práce, pracovní příležitost v jiném městě, špatná finanční situace. Samotný proces prodeje se naopak skládá ze stejných kroků a probíhá podobně. Do všech fází prodeje vstupují lidé se svými představami, cíli, pohnutkami, záměry a emocemi, které se nemusí vždy shodovat a doplňovat. Pro hladký průběh bez komplikací je třeba celou akci předem dobře připravit a rozvážit.
Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Jak se liší ceny elektřiny podle krajů? Jak je můžeme ovlivnit?
Elektřina, která k vám doputuje, je stále jedna, nikterak se neliší, přes to za ni může každý zákazník platit zcela odlišnou cenu. Vysvětlení můžeme hledat hned v několik důvodech. Jedním z nich jsou například rozdílné ceny distribučních poplatků, konečnou cenu pochopitelně výrazně ovlivní volba konkrétního dodavatele elektřiny.
Reklamace a ochrana spotřebitelů
Osobní zkušenosti a zdánlivě spletitá džungle formalit při vyřizování reklamací či výměny zboží mnohé dokáže odradit natolik, že raději oželí své peníze, než by vadné zboží reklamovali. Stačí málo. Pokud znáte svá práva, nebo víte, kam se obrátit v případě, že s reklamací potřebujete poradit, nemusí být tento proces složitým martýriem.
Jaké poplatky čekat, když si chcete vzít hypotéku?
Pokud si hodláte splnit sen o vlastním bydlení pomocí hypotečního úvěru, pak vás dost možná zajímá, kolik proces žádosti bude stát. S jakými taxami byste měli při žádosti o hypotéku počítat?