Cesta k vlastnímu pozemku
12.01.2010
Pořízení pozemku je prvním vážným krokem k získání vlastního bydlení. Přestože podle odborníků je právě teď neobyčejně vhodná doba pro výhodnou koupi, je důležité mít jasno v mnoha směrech. Přinášíme vám několik základních doporučení, jak se vyvarovat nepříjemných překvapení a zklamání.
Před samotným výběrem stavebního pozemku byste měli vědět, zda chcete stavět rodinný domek jednogenerační či dvougenerační, rodinný domek volně stojící, dvojdomek nebo řadový rodinný dům. Následovat by mělo vytipování vhodných lokalit s ohledem na dojíždění do zaměstnání, docházku dětí do školy, dosah městské dopravy, případně dostupnost dalších služeb jako jsou obchody či zdravotnická zařízení.
Výběr stavebního pozemku
Chybné rozhodnutí při pořízení stavební parcely prakticky nelze vzít zpět. První informace o pozemku pravděpodobně získáte z inzerátu, který většinou udává rozlohu, umístění a cenu, případně další vybavenost, k níž patří například příjezdová komunikace a sítě. Proto je před vlastní koupí pozemku vhodné navštívit více lokalit, a to v různých ročních obdobích a také v různých denních dobách.
Dobrým receptem je osobně se přesvědčit v jak kvalitní lokalitě se pozemek nachází. Rodinnému pohodlí rozhodně nebude svědčit, když bude prodávaný pozemek umístěn v blízkosti rušné křižovatky nebo dálnice. Zvažte dobře velikost, šířku a svažitost stavebního pozemku, který by měl mít orientaci vhodnou ke světovým stranám. Obecně lze říci, že výhodnější jsou pozemky svažující se k jihu či západu než svahy severní.
Při výběru stavebního pozemku hraje důležitou roli i vlastní tvar parcely. Nejvhodnější tvar pozemku pro výstavbu rodinného domu, zejména u menších výměr mají parcely obdélníkové s orientačním poměrem stran 2:3. Kratší strana je orientovaná k přístupové komunikaci.
Nezapomeňte posoudit komunikační napojení a dostupnost inženýrských sítí, radonové nebezpečí a regulační podmínky zástavby. Pokud se vám vyhlédnutý pozemek stále zamlouvá, jeho osobní návštěvu plánujte tak, abyste se mohli rovnou stavit na místním obecním úřadě a zjistit další informace - a že je jich dost.
Kdo je majitelem?
Místní úřad by vám měl poskytnout informace o čísle pozemku a jménu jeho vlastníka. Ověřte si vlastníka pozemku, případná břemena a závazky na předmětném pozemku. Získáte zde kontaktní informace na místní pobočku elektrických rozvodných závodů a vodovodů, případně další důležité kontakty. Na obecním úřadě získáte také kopii katastrální mapy a údaje o případných omezeních, které se na pozemek vztahují. Z historie pozemku se můžete dovědět případné potíže v minulosti – například spodní voda, stav podloží apod. Zjistíte tu také obecnou místní vybavenost v možnosti napojení na kanalizaci, elektřinu, vodu, plyn či telefon. Kapacitu a napojovací místa elektrických rozvodných závodů, vody, plynu, kanalizace a GSM si vyžádejte písemně.
Nepodceňujte vztah vlastník – obec a sousedé, který je důležitý do budoucna. Budete-li jednat se zájmem obce i oni vám určitě dokážou pomoci. Pokud chcete stavět dům větších rozměrů, určitě se vyplatí geologický průzkum. Obecně lze potřebné informace získat právě od sousedů. Budete tak mít dobrý důvod jim nastínit rozsah zamýšlených stavebních prací. Pokud totiž soused s vámi sousedí jakoukoli částí pozemku, stává se tak automaticky spoluúčastníkem povolovacího řízení stavby. Zákeřný soused má tudíž právo se bezdůvodně odvolat a prodloužit tak vaše získání stavebního povolení.
Úřadování a oficiální informace
Dalším krokem je získání oficiálních informací na místním stavebním úřadě nebo odboru územního rozvoje příslušného úřadu . Tyto informace doporučujeme získat písemně, na základě údajů zjištěných na obci. Jde především o účel, regulaci, termíny a právní zatížení pozemku jako je zástavní právo či věcné břemeno. Regulací se rozumí například zastavěnost pozemku v procentech, počet podlaží, výška hřebene, římsy apod. Velmi pečlivě si zkontrolujte zejména výpis z katastru nemovitostí a snímek z pozemkové mapy.
Cena pozemku – kupní smlouva a daň
Vyplatí se pozorně sledovat a srovnávat ceny nabízených pozemků v dané lokalitě. Je třeba vzít v úvahu, zda se jedná o parcelu zasíťovanou či nikoliv. Není pravdou, že developeři mají parcely zbytečně předražené, a že u soukromníků pochodíte snáze. I soukromník má zájem vyšroubovat cenu nahoru a paradoxně může developer přijít s nižší cenou. Je to proto, že si může dovolit rozpustit náklady do množství parcel, které jsou připraveny k prodeji.
Kupní smlouva je vázaná na vydání úředního rozhodnutí. Smlouvu o koupi pozemku lze změnit na smlouvu o smlouvě budoucí vázanou na vydání územního rozhodnutí, případně stavebního povolení, které je vždy značně nejisté. Zabráníte tak případnému znehodnocení vašich financí v případě nejistého výsledku rozhodnutí úřadů. Pokud se však rozhodnete pro tuto cestu, rozhodně doporučujeme zrealizovat ji prostřednictvím zkušeného právníka.
Pokud se stanete majitelem pozemku, automaticky vám vzniká povinnost odvádět z pozemku daně. Daň z pozemků tvoří součást daně z nemovitostí. Pokud máte na pozemek vydáno platné stavební povolení a na pozemku probíhá stavba, jste od některých daní osvobozeni. Daň z převodu nemovitosti hradí prodávající pozemku zapsaného v katastru nemovitostí. Kupující je ze zákona ručitelem. Z toho logicky vyplývá, že když prodávající daň neuhradí, musí tuto daň zaplatit sám.
Služby realitních kanceláří
Všeobecně lze konstatovat, že kvalitní realitní kancelář výrazně ušetří váš čas při vyřizování všech činností, které souvisí s pořízením pozemku. Zajistí vám potřebné materiály, a pokud je tato instituce ověřená na základě doporučení a referencí, je možné ji tyto činnosti svěřit a důvěřovat jí. Pozor si dávejte jen na aktuální data, protože pozemek může být v nabídce realitní kanceláře už delší dobu.
Autor: Alexandra Rohanová
Články s podobnou tématikou
Ploty a oplocení
Demolice domu – co vlastně obnáší?
Mobilní dům není karavan
Daň z převodu nemovitostí
I plot může být neobvyklý
K čemu vlastně potřebujeme geodety?
Daň z nemovitosti
Záleží na stáří domu?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Realitní kanceláře
Geodetické a geologické práce
Developerské firmy
Právní poradenství a služby
Článek byl zobrazen 16778 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouStavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Geodetické a geologické práce
K čemu vlastně potřebujeme geodety?
Občas někde na ulici potkáte chlápka, kterak skloněn soustředěně hledí do nějakého zvláštního dalekohledu na trojnožce. O kus dál stojí jiný s barevnou tyčí s vyznačenými dílky. Tak to jsou prosím geodeti, nebo-li zeměměřiči. Může se stát, že jejich služby budeme sami někdy potřebovat. Zejména při stavbě nebo přístavbě domu, při budování plotu, ale i při sousedských sporech o pozemky.
Na co pamatovat při koupi pozemku
Jestliže kupujete pozemek, základní otázka samozřejmě zní, k čemu jej potřebujete. Většina lidí si pozemek koupí proto, že na něm chce stavět, avšak nákup pozemku na lukrativním místě může být i vhodnou investicí a uložením „přebytečných“ peněž do budoucna, nebo krátkodobou spekulací.
Cesta k vlastnímu pozemku
Pořízení pozemku je prvním vážným krokem k získání vlastního bydlení. Přestože podle odborníků je právě teď neobyčejně vhodná doba pro výhodnou koupi, je důležité mít jasno v mnoha směrech. Přinášíme vám několik základních doporučení, jak se vyvarovat nepříjemných překvapení a zklamání.
Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.