Jak získat podnikatelský úvěr. Návod pro začínající i firmy s historií
19.06.2023
Různé typy podnikatelských úvěrů pomáhají s krytím výdajů během sezónních výkyvů, při dlouhém období splatnosti faktur nebo jsou investičním zdrojem. Vyřízení úvěru pro začínající podnikatele i pro podnikatele s dlouhodobou historií může být problematické. Poradíme vám, jak získat podnikatelský úvěr.
Využití cizích zdrojů během podnikání
Podnikání v nestabilním prostředí přináší mnohá rizika a řadu výzev. Je třeba počítat s tím, že i když je podnikání úspěšné, jen v minimu případů a oborů to znamená pravidelnou a stabilní výši plateb každý měsíc. Běžnou praxí jsou spíše nahodilé úhrady v různých objemech rozprostřených během roku, mohou být doprovázeny zpožděním plateb nebo sezónním výkyvem. Na podnikateli je pak nelehký úkol, postarat se o peněžní toky v takové výši, aby podnik byl likvidní a neměl problém s úhradou fixních plateb každý měsíc. S tím podnikatelům pomáhá plánování cash-flow a cizí finanční zdroje.
Tradiční podnikatelské úvěry
Banky poskytují úvěry začínajícím podnikatelům i podnikatelům, kteří mají na trhu vybudovanou pozici. Firmy s historií, které mohou doložit několik daňových přiznání v řadě, případně finanční výkazy, nemají problém získat úvěr, a to ani v řádech milionů. Před náročnějším úkolem stojí začínající podnikatelé, ti mají u bank jen omezené úvěrové možnosti.
Jak žádat o podnikatelský úvěr
-
Uvést identifikační údaje společnosti.
-
Předložit bezdlužnosti vůči dotčeným orgánům.
-
Prokázat dostatečnou výši příjmů.
-
Při nedostatečné výši příjmů přizvat ručitele nebo poskytnout zástavu.
-
Začínající podnikatelé předkládají podnikatelský plán.
Co doložit k žádosti o podnikatelský úvěr
Začínající podnikatelé získávají úvěr na základě pečlivě zpracovaného finančního a podnikatelského plánu, banky mohou dále požadovat předložit soupis vystavených faktur, smlouvy o budoucích zakázkách, výpisy z bankovních účtů, údaje o pravidelných měsíčních nákladech a mnohé další. Jedná se o poměrně náročný proces, a to jak z pohledu administrativního, tak z pohledu časového. Přes veškerou pečlivě zpracovanou dokumentaci nemusí věřitel úvěr schválit nebo může úvěr poskytnout jen na minimální částku.
Jednodušší proces získání podnikatelského úvěru mají společnosti a podnikatelé s dlouholetou historií, podkladem pro získání půjčky jsou daňová přiznání a údaje z účetnictví.
O jakou výši podnikatelského úvěru žádat
V podnikání platí nepsané pravidlo, že první rok v oboru je vždy ztrátovým z důvodu nutnosti pokrýt počáteční investice. Existují ale obory, pro které může být toho období výrazně delší nebo výrazně kratší. V počátku podnikání žádejte o úvěr, který pokryje výši fixních plateb pro první rok. To znamená nájemné, osobní náklady zaměstnanců a podnikatele, náklady na služební cesty, materiál, energie atd.
Začátek podnikání mohou podpořit různé start-upové programy, dotace, soukromí investoři i nebankovní společnosti.
Firmy s několikaletou historií žádají o úvěry ve výši, která pokrývá výpadek v pravidelných příjmech. Zpravidla se poskytují různé formy provozních a revolvingových úvěrů, kontokorentních úvěrů nebo investičních úvěrů.
Nebankovní společnosti podporují podnikání
Administrativně i časově je mnohem jednodušší vyřízení úvěru u nebankovní společnosti. U nebankovní společnosti zpravidla není problém poskytnutí úvěru začínajícím podnikatelům nebo OSVČ ani podnikům, které se potýkají s velkými výkyvy v peněžních tocích během roku. Nebankovní společnosti poskytují úvěry proti zástavě nemovitého majetku, jejich výhodou je nízká úroková sazba s fixací po celou dobu splácení, možnost refinancování úvěru nebo vkládání mimořádných splátek až do úplného uhrazení úvěru zdarma.
Výhody úvěru od nebankovní společnosti
-
Možnost získat vysoký úvěr pro začínající podnikatele.
-
Nízká úroková sazba, fixace úroků po celou dobu splácení, dlouhá lhůta splácení.
-
Bez nutnosti podnikatelské historie, bez doložení daňových přiznání a výpisů z registrů dlužníků.
-
S možností refinancování, vkládání mimořádných splátek, předčasného splacení.
-
Rychlé vyřízení a rychlé připsání peněz na bankovní účet.
Nechte si zpracovat nezávaznou kalkulaci úvěru, který nastartuje vaše podnikání nebo podpoří investiční záměr.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 2584 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Poradenství a služby
Měníte dodavatele energií? Cena není všechno
Náklady za bydlení a energie jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu. Češi přitom často zapomínají na úplně jednoduché opatření, které jim může ušetřit řádově až tisíce korun ročně. A to je změna dodavatele energií. Jak ale poznat toho pravého?
Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Hypotéka naruby. Nechte si vyplatit váš dům či byt a užijte si zralý věk
Žijeme v době, kdy se řada z nás ocitá v nelehkých životních situacích a na důchod ani raději nepomýšlíme. Kde ale později vzít potřebné finance, abychom příjemně a hlavně se ctí dožili? Pomoci vám může v budoucnu hypotéka naruby nebo dnes už také zpětný odkup nemovitosti, který nabízejí některé firmy. Jak to vypadá v praxi?
Na co pamatovat při koupi pozemku
Jestliže kupujete pozemek, základní otázka samozřejmě zní, k čemu jej potřebujete. Většina lidí si pozemek koupí proto, že na něm chce stavět, avšak nákup pozemku na lukrativním místě může být i vhodnou investicí a uložením „přebytečných“ peněž do budoucna, nebo krátkodobou spekulací.
Ručitel má těžký život, zvláště když dlužník nesplácí
Než se někomu upíšete jako ručitel, dobře si to rozmyslete. Nejde totiž jen o formalitu, ale o závazek, který vás staví na stejnou pozici, jako samotného dlužníka. Svým podpisem jste slíbili, v případě nutnosti zaujmete dlužníkovo místo a vyrovnáte jeho dluh ze svého majetku. Jestliže chcete například stavět dům, rozhodně dejte od ručitelství ruce pryč!
Jak se liší ceny elektřiny podle krajů? Jak je můžeme ovlivnit?
Elektřina, která k vám doputuje, je stále jedna, nikterak se neliší, přes to za ni může každý zákazník platit zcela odlišnou cenu. Vysvětlení můžeme hledat hned v několik důvodech. Jedním z nich jsou například rozdílné ceny distribučních poplatků, konečnou cenu pochopitelně výrazně ovlivní volba konkrétního dodavatele elektřiny.
Nový občanský zákoník 2014 – změny v oblasti bydlení
Od 1. ledna tohoto roku začal platit nový občanský zákoník a přinesl s sebou řadu zásadních změn v oblasti bydlení. Nový zákoník nahrazuje původní občanský zákoník z roku 1950 a upravuje vztahy týkající se jak nájemců bytů, tak i jejich vlastníků. O jaké konkrétní změny jde a jak se nás dotknou? Pojďte se seznámit s těmi nejdůležitějšími.
Prodej nemovitosti zatížené hypotékou – jak postupovat?
Pořídili jste si dům či byt na hypotéku a po pár letech zjišťujete, že už pro vás není dostatečně velký? Stěhujete se za prací nebo vám zkrátka nevyhovuje prostředí, kde žijete? Nebo naopak nezvládáte splácet tak vysokou hypotéku a raději byste se přestěhovali do menšího? Všechny tyto situace mají řešení, prodej nemovitosti zatížené hypotékou není ničím neobvyklým.