Vlastní bydlení versus půjčené
15.10.2009
Jak chcete žít v budoucnosti? To bude asi klíčová otázka, kterou byste si měli položit v případě, že hodláte řešit téměř hamletovskou otázku - Nájem nebo vlastní bydlení? Všeobecně vžitý názor, že koupě vlastního bydlení je lepší, nemusí být pravdivý za všech okolností. Každé řešení má své výhody i nevýhody.
Pořídit si vlastní bydlení je v poslední době velmi populární. Pořizování vlastních bytů, ale často vede k zbytečnému zadlužení. Dochází i k nárůstu kupních cen a snižování tržních nájmů za jednotlivé byty. Zájemci o vlastní bydlení by si proto měli před nákupem nemovitosti, bytu nebo domu rozhodnout, jestli je takové řešení skutečně levnější.
Vlastní bydlení nemusí být vždy výhodné. Levnější je podnájem nebo pronájem. Do rozhodování o vlastním či nájemním bydlení vstupuje celá řada faktorů, které mohou převážit ve prospěch nájemního bydlení. Mezi nejdůležitějšími hledisky pro výběr bydlení se řadí především požadovaná lokalita, dopravní obslužnost, velikost a dispozice bytu či domu apod. a hlavně finanční dostupnost. Zejména ta je pro mnoho domácností limitujícím faktorem.
Finanční instituce prosazují vlastní bydlení. Sdružení zase hájí nenahraditelnost bydlení nájemního. Kdo bydlí v nájmu, platí majiteli za to, že může bydlet v bytě, který není jeho. V nájmu nikdy nebudeme mít na byt vlastnické právo a nájemné budeme platit tak dlouho, jak chceme bydlet. Třeba i celý život.
Bydlení v nájmu
O nájemním bydlení se často říká, že na rozdíl od placení hypotéky za vlastní bydlení, jde vždy o vyhozené peníze. Nájemní bydlení se mezi sebou finančně odlišuje především kvůli rozsáhlé paletě pronajímatelů. Zjednodušeně jsou byty pronajímány buď státem, a to většinou na komunální úrovni obcemi, nebo soukromými subjekty za komerčním účelem.
Samostatnou kapitolu pak tvoří družstevní bydlení, jež je rovněž formou nájemního bydlení - nájemce bytu je současně členem bytového družstva, které je vlastníkem příslušného domu. Jestliže jste v podnájmu, hradí všechny další náklady nad rámec dohody pronajímatel. Lidé vlastnící byty musí přispívat do společného rozpočtu a hradit další související náklady.
Někteří lidé preferují, když je o některé věci postaráno, například opravy a údržba. Pronájem nemovitosti dává tuto svobodu od zodpovědností spojených s vlastnictvím nemovitosti. Pronájem je také výhodnější pro ty, kteří neplánují zůstat dlouho nebo se rádi často stěhují. Také v oblastech, kde je koupě nového bydlení cenově nedostupná a kde se slušné bydlení za rozumnou cenu shání velmi těžko je výhodnější si nemovitost pronajmout.
Vlastní bydlení
Obliba vlastního bydlení v Česku je v jiných zemích nevídaná. Odpovídá jí i nízká pružnost na trhu práce - lidé se za prací stěhovat nechtějí. Jedním z důvodů je kotva v podobě vlastního domku či bytu. Pořízením vlastního bydlení na sebe však lidé berou několik závazků. Kromě závazků finančních jsou to určité povinnosti, které se týkají každého vlastníka nemovitosti. Jsou více vázáni na jedno místo, musí se více omezovat a jsou méně pružní.
Navíc odborníci upozorňují, že jsou ceny za byty ve srovnání s EU příliš vysoké a časem by mohlo dojít k jejich poklesu. Určitě se tedy vyplatí přemýšlet a velmi pečlivě kalkulovat, než si pořídíte vlastní bydlení. Při splátce hypotéky jsou hrazeny jednak úmor, což je splátka jistiny úvěru, a jednak úroky. A v těchto dvou veličinách je ukryto, kdy se vyplatí nájem a kdy hypotéka. Je to však bráno pouze z finančního hlediska. Do konečného rozhodování o koupi či nájmu nemovitosti vstupuje mnohem více faktorů.
Naprosto jednoznačnou výhodou vlastního bydlení je fakt, že dům či byt je váš a veškeré peníze tedy investujete do vlastního bydlení. Každou splátkou hypotéky totiž částečně navyšujete svůj majetek ve formě nemovitosti. Funguje to jako spoření. Dlouhodobě jsou investice do nemovitostí jedny z nejjistějších a nejvýhodnějších.
K všeobecným nevýhodám vlastního bydlení v prvé řadě figuruje zadlužení a s ním spojená nutnost omezení svých výdajů. Nastane-li potřeba opravy, jsou na programu další náklady. Stane-li se, že se dostanete do finančních potíží, mohou nastat problémy při splácení hypotéky.
Rozhodování není jednoduché
První podstatnou věcí, kterou musíte rozhodnout je, co si můžete finančně dovolit, ať již je to pronájem nebo koupě. Pokud právě začínáte a zrovna se chystáte odstěhovat od rodičů, je třeba si uvědomit, nejenom kolik si můžete dovolit zaplatit za pronájem, ale také za ostatní náklady spojené s bydlením (topení, voda, elektřina, jídlo, plyn, internet, telefon atd.).
Pokud přemýšlíte o investování do nemovitosti, je nutné také nezapomenout přitom na další závazky, které vlastnictví domů přináší např. náklady na vybavení, údržbu nebo opravy. Nemělo by se vám stát, že sice budete ve svém vlastním bydlení, ale nebudete mít třeba na opravu ohřívače na vodu.
Důležité je uvědomit si, že ne za všech okolností musí být hypotéka finančně výhodnější než nájemní bydlení. Zdaleka nemusí platit, že pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku si uspoříte na stáří lépe, než budete-li bydlet v nájemním bytě.
Autor: Alexandra Rohanová
Článek byl zobrazen 8663 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma
Americká hypotéka
Pokud přemýšlíte o rychlém a výhodném způsobu financování Vaší chaty, nového auta, vybavení domácnosti nebo podnikatelských aktivit, pak je americká hypotéka produkt právě pro Vás.
Hypotéky u nebankovních institucí – jaká jsou rizika?
Už se vám stalo, že vás banka považovala za nesolventní a problémové a odmítla vám poskytnout hypotéku? V současné době je to velmi častý případ a stačí málo. Jednoduše nedostanete hypotéku u banky třeba proto, že nemáte dostatečné příjmy nebo máte určitý zápis v úvěrovém registru.
Osobní bankrot aneb jak řešit dluhovou past
Vyhlášení osobního bankrotu je vlastně návrh na oddlužení sebe samého. Od začátku roku 2008 platí nový insolvenční zákon. Ten nově zavádí možnost oddlužení občanům, jejichž dluhy jsou již tak velké, že je nelze splatit ani během jejich celého života. Tento oddlužovací nástroj není určen podnikatelům a firmám.
Současné možnosti financování vlastního bydlení
Mít vlastní střechu nad hlavou patří k hlavním touhám civilizovaného člověka. Jednou z cest, jak získat peníze na bydlení nebo zařízení bytu je stále klasické stavební spoření. Další možností je také hypoteční úvěr neboli hypotéka, což je střednědobý až dlouhodobý úvěr, jehož účelem je investice do nemovitosti.
Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Jak na neplatiče nájmu?
Pokud má člověk vlastní byt, je to výhra. Většinou si na něj musíme našetřit nebo půjčit peníze v bance a následně splácet nemalou hypotéku. Může se však stát, že se naše životní situace časem změní, najdeme si třeba partnera a nastěhujeme se k němu. Vyvstává tak otázka, co s druhým bytem? Nejlepším řešením je ho pronajímat, má to však svá úskalí.
Proč je dobré pojistit si hypotéku
Investice do bydlení ve většině případů znamenají značné zadlužení, mnohdy na celá desetiletí. Statistická čísla jsou výmluvná, české domácnosti se zadlužují čím dále tím více. Půjčené peníze z velké části patří do ranku úvěrů sjednaných hlavně na bydlení.
Platební rozkaz aneb než u vás zazvoní exekutor
Exekuce – možná si říkáte, že něco takového vás nemůže potkat, ale pravdou je, že se to může stát naprosto komukoliv. Stačí, pokud jste nezaplatili jednu jedinou složenku! Nejhorší je, že to nemuselo být ani vaší vinou, ale toho, komu dlužíte, to nemusí vůbec zajímat. Jednoho dne se tak můžete dočkat platebního rozkazu od soudu…