Věřitelství, aneb jak půjčit peníze a nenaletět?
17.06.2011
Možná jste se sami už někdy v životě stali věřitelem, když jste kamarádovi půjčili peníze v dobré víře, že vám je brzy vrátí. Bohužel se tak nestalo a vy jste ve výsledku přišli o nejen o peníze, ale i o kamaráda. Při půjčování peněz je dobré vědět, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. Vyřešit dilema jestli půjčit či nepůjčit pro vás pak bude jednodušší.
Samotné označení „věřitel“ vzešlo ze skutečnosti, že osoba, která peníze půjčila, věřila, že jí dlužník dlužnou částku splatí. V pozici věřitelů se však neocitají jen obyčejní občané, ale také malé firmy, státní instituce, nadnárodní koncerny a dokonce i celé státy. Věřitele je tedy možné obecně rozlišit na dvě hlavní skupiny a to na právnické a fyzické osoby. Obě jmenované skupiny však dělají při půjčování peněz stejné chyby a dočkají se stejného výsledku, kterým je špatná nebo dokonce žádná vymahatelnost pohledávek.
Půjčku dokladujte!
Nejrozšířenější chybou, které se jednotlivci při půjčování peněz dopouští, je, že nevyžadují doklady, které by svědčily o vzniku pohledávky. Většina lidí si řekne, že toho člověka dobře znají, tak proč by po něm chtěli nějaké doklady? Jenže to je právě ta osudová chyba. Co se týče financí, nesmíte na kamarádství či příbuzenské vztahy přihlížet a vždy vyžadujte sepsání písemné smlouvy!
Písemný dokument vám následně ušetří spoustu nervů v případě, že se dlužník bude zdráhat a nebude chtít půjčku splatit. Smlouva nebo směnka je důležitým podkladem pro uskutečnění právních kroků vedoucích k vymožení dlužné částky. Půjčky uzavřené bez jakéhokoliv dokladu jsou špatně žalovatelné. Věřitel totiž musí nějakým způsobem dokázat, že dlužníkovi peníze opravdu půjčil. Pokud tuto skutečnost ničím nedoloží, zamítne soud jeho žalobu z důvodu nedostatku důkazů.
Problémy malých firem a podnikatelů
Na rozdíl od soukromých osob mívají podnikatelé své pohledávky dobře podchycené a to ve formě smluv, dodacích listů i objednávek. Jejich hlavním problémem je však neschopnost efektivně od dlužníka vymoci danou částku zpět. Děje se tak především u malých a středních podniků, které se obávají ztráty klientů, kterých většinou nemívají příliš mnoho. Proto majitelé firem trpělivě čekají a po dlouhou dobu důvěřují slibům dlužníka, že brzy zaplatí. Nakonec se tak nestane, dlužník zkrachuje a firma se ani včas nestihne přihlásit do insolvenčního řízení. Tak o své peníze navždy přijde…
Záludné směnky – chyby se neodpouští
Jedním z dalších problémů jsou špatně sepsané směnky, proto je vždy lepší je připravit s advokátem nebo právníkem. Směnka je totiž přesně definovaný dokument, ve kterém nesmí nic chybět ani přebývat. Při jejím špatném vyplnění vám tak v ruce zůstane jen bezcenný papír. U špatně vystavené směnky vám soud zamítne návrh na vydání směnečného platebního rozkazu, protože předložený dokument nebude považovat za směnku. Pokud se chystáte půjčit vyšší částku, rozhodně investujte do odborného poradenství. Ušetřená tisícovka za právní službu by vás mohla ve výsledku připravit o velké peníze.
Dejte také pozor na záludnosti, které na vás při sepisování směnky číhají. Rozhodně nenechávejte jako svědka celé transakce podepisovat směnku někoho známého. Ze svědka se tím totiž stane tzv. avalista, tedy ručitel, který v případě nesplácení přebírá povinnosti dlužníka. Mohlo by se tak stát, že pravý dlužník by si bez starostí užíval vašich peněz a vám by nezbylo nic jiného, než je vymáhat po vašem známém. Poradou s právníkem se těmto nepříjemnostem vyhnete.
Vraťte mi mé peníze!
Jak právnické tak i fyzické osoby v podobě věřitelů jsou při vymáhání pohledávek málo aktivní. Může za to již zmiňovaná obava ze ztráty klienta nebo z nepříjemného konfliktu. Často bývá na vině i obyčejná neznalost. Věřitel si sice s dlužníkem nasmlouval zajímavý úrok z prodlení, ale nakonec na splácení této pohledávky ani nenaléhá. Domnívá se totiž, že mu tímto naskakují úroky a jeho peníze v dané chvíli vydělávají. Nakonec se až po letech začne o pohledávku zajímat, ale zjistí, že je již dávno promlčená. Věřiteli tak zůstanou jen oči pro pláč, protože nedostane ani úroky, ani původně půjčený finanční obnos. Stane se tak dárcem svých peněz a dlužník s nimi bude moci bez obav disponovat.
Žádost o vydání platebního rozkazu
Pokud je dlužnou částkou nějaká ta pětistovka, jsme schopni nad tím mávnout rukou, pokud však jde o desetitisíce, je jejich absence v rodinném rozpočtu citelně znát. Co tedy dělat, když vám dlužník peníze nechce vrátit a jen se vysmívá? Aby vymáhání pohledávek bylo úspěšné, je třeba udělat několik kroků. Při vymáhání dluhů soudní cestou nezáleží na tom, jestli vám peníze dluží soukromá osoba nebo firma, postup je pokaždé stejný.
1. Nejdříve je nutné shromáždit veškeré potřebné písemné dokumenty, které s případem souvisí. Jsou dokladem o tom, že jste dlužníkovi skutečně peníze půjčili, kolik to bylo a kdy je měl splatit. Důkazní břemeno u soudu nese vždy věřitel, proto je dobré mít vše písemně doloženo. Ideální je smlouva, směnka či jiný doklad o předání peněz dlužníkovi (např. výpis z účtu, příjmový doklad atd.). Podnikatelé by měli mít připravenou smlouvu, podepsanou objednávku, vystavenou fakturu, případně u předaného zboží podepsaný dodací list.
2. Rozhodněte se, zda chcete podat žalobu k soudu sami, nebo prostřednictvím právního zástupce. Mějte však na paměti, že každá žaloba musí splňovat formální náležitosti, je proto dobré se vždy alespoň poradit s právníkem či advokátem. Minimalizujete tím možnost chyby při přípravě podkladů a zpracování materiálů pro soud.
3. K soudu můžete podat řádně vyplněný návrh na elektronický platební rozkaz nebo návrh na vydání platebního rozkazu. Elektronická forma je stále oblíbenější, pokud jí chcete také využít, musíte mít k dispozici tzv. elektronický podpis. Bez něj není možné návrh na elektronický platební rozkaz podat. Zároveň je nutné přesně vyplnit příslušné formuláře. Výhodou tohoto způsobu podání jsou nižší soudní poplatky, které dosud činí 2% z žalované částky, minimálně jde však o 300 Kč.
4. Na účet soudu je nutné uhradit soudní poplatek v příslušné výši, aby se vaším případem soud vůbec zabýval. Jakmile věřitel soud vyhraje, je mu soudní poplatek navrácen. O výši soudních poplatků si můžete přečíst zde: www.poradnaveritele.cz/nejvetsi-myty/vyse-soudnich-poplatku
5. Doba čekání na rozhodnutí soudu je individuální, vždy záleží na vytíženosti soudu. Běžně se však lhůty pohybují od 3 do 7 měsíců od podání návrhu a zaplacení soudního poplatku. Dobu čekání není možné nijak urychlit, musíte jen trpělivě čekat.
6. Soud sice rozhodl ve váš prospěch, ale dlužník podal odůvodněný odpor? V tu chvíli se platební rozkaz vydaný soudem ruší a je nařízeno jednání, během kterého se bude celý spor řešit. Pokud byl dlužníkovi doručen platební rozkaz do vlastních rukou a on ve vymezené lhůtě žádný odpor nepodal, nabývá platební rozkaz právní moci. To znamená, že dlužník je nucen svůj dluh zaplatit a pokud se tak nestane, můžete jako věřitel předat případ exekutorovi k vymáhání.
Jak nenaletět?
Na internetu se jistě dočtete, že nejlepším řešením těchto problémů je prodej pohledávky. To ovšem není až tak pravda. Už se tam nedočtete, že částka, kterou za pohledávku získáte, je pouhým zlomkem původního dluhu. Proto si vždy pečlivě promyslete, jestli pohledávku opravdu chcete prodat či nikoliv. Vyvarujte se také spolupráci s agenturami zabývajícími se vymáháním dluhů mimosoudní cestou. Tyto společnosti dříve než zahájí svou činnosti, většinou vyinkasují vysokou zálohu za své služby a mnohdy se pak plněním svých závazků vůči vám již nezabývají. Vy, jako věřitel, můžete ve výsledku přijít o své peníze hned dvakrát – jednou vás o ně připraví dlužník a následně ještě podvodná firma.
Pokud potřebujete v těchto záležitostech odborně poradit, navštivte bezplatný poradenský portál www.poradnaveritele.cz poskytující věřitelům odborné právní rady.
Autor: -jap- ve spolupráci s Kateřinou Procházkovou, Ad Notam
Související články
Platební rozkaz aneb než u vás zazvoní exekutor
Osobní bankrot aneb jak řešit dluhovou past
Hypotéky u nebankovních institucí – jaká jsou rizika?
Ručitelství podepisujte s rozvahou
Článek byl zobrazen 10141 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma
Osobní bankrot aneb jak řešit dluhovou past
Vyhlášení osobního bankrotu je vlastně návrh na oddlužení sebe samého. Od začátku roku 2008 platí nový insolvenční zákon. Ten nově zavádí možnost oddlužení občanům, jejichž dluhy jsou již tak velké, že je nelze splatit ani během jejich celého života. Tento oddlužovací nástroj není určen podnikatelům a firmám.
Jak na neplatiče nájmu?
Pokud má člověk vlastní byt, je to výhra. Většinou si na něj musíme našetřit nebo půjčit peníze v bance a následně splácet nemalou hypotéku. Může se však stát, že se naše životní situace časem změní, najdeme si třeba partnera a nastěhujeme se k němu. Vyvstává tak otázka, co s druhým bytem? Nejlepším řešením je ho pronajímat, má to však svá úskalí.
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Hypoteční úvěr bývá nejčastější formou financování vlastního bydlení. S novým fixačním obdobím se však často mění podmínky úvěru, které se můžou stát podstatně nevýhodnými. Takovou situaci řeší možnost refinancování hypotéky, což znamená, že původní úvěr se splatí úvěrem novým.
Vlastní bydlení versus půjčené
Jak chcete žít v budoucnosti? To bude asi klíčová otázka, kterou byste si měli položit v případě, že hodláte řešit téměř hamletovskou otázku - Nájem nebo vlastní bydlení? Všeobecně vžitý názor, že koupě vlastního bydlení je lepší, nemusí být pravdivý za všech okolností. Každé řešení má své výhody i nevýhody.
Vyplatí se nemovitost k rekreaci?
Stejně jako jiné nemovitosti, prodávají a kupují se i chaty a chalupy. Jaká je poptávka a nabídka, je výhodné právě teď prodávat nebo kupovat?
Hypotéky u nebankovních institucí – jaká jsou rizika?
Už se vám stalo, že vás banka považovala za nesolventní a problémové a odmítla vám poskytnout hypotéku? V současné době je to velmi častý případ a stačí málo. Jednoduše nedostanete hypotéku u banky třeba proto, že nemáte dostatečné příjmy nebo máte určitý zápis v úvěrovém registru.
Americká hypotéka – úvěr na cokoliv
Spojení slov „hypotéka“ a „americký“ má v poslední době, v souvislosti s finanční krizí, trochu hořkou příchuť. Sousloví „americká hypotéka“ je však již radu let terminus technicus, označující jeden z typů hypotéky. Jedná se o neúčelový úvěr, kterým se dá financovat prakticky cokoliv.
Zelený úvěr a financování úspor energií
Už jste se smířili s faktem, že každý měsíc musíte investovat nemalé částky za energie? Už jste definitivně srovnaní s tím, že ceny elektřiny, vody, plynu i nafty budou stále růst a zatěžovat váš rodinný rozpočet? Tohle všechno nemusíte, pokud se zamyslíte nad možností využít některého ze Zelených úvěrů.