Řešíte financování vlastního bydlení? Jaký je rozdíl mezi hypotékou na družstevní byt a na byt v osobním vlastnictví?
25.03.2021
Bydlet ve vlastním, to je jedním ze životních cílů většiny Čechů. Preferujeme celoživotní zadlužení s vidinou vlastního bydlení v důchodovém věku oproti životní svobodě, kterou přináší po čas produktivní fáze života bydlení v nájmu.
Úvěr, kterým budete družstevní byt financovat – často je nesprávně označován jako hypotéka na družstevní byt – ale není něco zcela nedostupného, jako tomu bylo v dřívějších letech, kdy tuto půjčku banky vůbec neposkytovaly. U některých bank můžete do určité výše dokonce čerpat úvěr zcela bez ručení jinou nemovitostí.
Rozdíly mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví
Družstevní bydlení po roce 1989 v České republice rychle ztrácelo na popularitě. Bylo pravděpodobně určitou nechutí k tomuto způsobu vlastnictví bytu způsobenou zcela dominantním zastoupením této formy vlastnictví bytových domů stavěných během komunistického období. Tyto byty velmi často trpěly nízkou kvalitou – šlo o rychlou výstavbu, kde kvantita měla přednost před kvalitou.
Družstevní bydlení však neznamená, že byt by měl být méně kvalitní. Jde jen o administrativně a právně odlišný způsob vlastnictví, který je dlouhodobě velmi populární například v sousedním Rakousku.
Družstevní bydlení jako takové má určité výhody a nevýhody. Mezi ty výhody patří především nižší cena, a tedy nižší finanční náročnost pořízení takového bydlení. To je ostatně důvod, proč družstevní bydlení po letech získává na popularitě i u nás – ceny bytů rostou několik let po sobě dvouciferným tempem a bydlení v osobním vlastnictví se stává pro stále větší část jednotlivců i rodin nedostupným.
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví se kupující stává jeho přímým majitelem a je tak také zapsán v katastru nemovitostí, u družstevního bydlení je majitelem bytu vždy družstvo. V případě zájmu o družstevní byt si kupujete tzv. družstevní podíl (obvykle přibližně za 20 až 30 % hodnoty bytu) a byt samotný si fakticky pronajímáte. V případě nového bytu poté splácíte měsíčně po dobu několika let tzv. anuitu až do doby, kdy zcela splatíte hodnotu bytu.
Zdroj obrázku: {Roman Babakin} / Shutterstock.com
Jaké jsou možnosti financování družstevního bydlení?
Jelikož družstevní byt fakticky nevlastníte, nemůže jej použít k zajištění klasického hypotečního úvěru, jako je tomu v případě koupě bytu do osobního vlastnictví.
Pokud nemáte vlastní zdroje, existuje několik alternativních variant. Banky dnes nabízejí půjčky na družstevní bydlení v až několikamilionové výši bez nutnosti zajištění úvěru – úvěr tedy dostanete na základě svých příjmů – počítejte však s úrokovou sazbou vyšší než u klasického hypotečního úvěru se zajištěním nemovitostí.
Pokud si představujete úrokovou sazbu nižší, je nutné zajistit úvěr jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.
Současně bude nutné prokázat, že na čerpanou půjčku máte dostatečné příjmy, zde tedy není mezi byty v osobním a družstevním vlastnictví žádný rozdíl.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6827 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Poradenství a služby
Osobní půjčka: Jak funguje a proč ji můžete potřebovat
Jaké jsou pádné důvody pro žádost o osobní půjčku? Jak osobní půjčky fungují, kdy se vyplatí vzít si osobní půjčku, a kdy je lepší se půjčce raději vyvarovat?
Tipy, jak správně prezentovat nemovitost k pronájmu
Poté, co se vám ozval potenciální nájemník o vámi nabízené bydlení, přichází kromě plánování prohlídek také představení nemovitosti. Pokud chcete udělat ten nejlepší dojem a najít si skvělého nájemníka, inspirujte se našimi tipy, jak správně prezentovat svou pronajímanou nemovitost.
Jak se liší ceny elektřiny podle krajů? Jak je můžeme ovlivnit?
Elektřina, která k vám doputuje, je stále jedna, nikterak se neliší, přes to za ni může každý zákazník platit zcela odlišnou cenu. Vysvětlení můžeme hledat hned v několik důvodech. Jedním z nich jsou například rozdílné ceny distribučních poplatků, konečnou cenu pochopitelně výrazně ovlivní volba konkrétního dodavatele elektřiny.
100% hypotéka v roce 2019
100% hypotéky a mírnější DTI/DSTI pro klienty do 36 let? Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která zvýší dostupnost vlastnického bydlení mladým s nižšími příjmy a bez vlastních úspor.
Darování nemovitosti dětem? Je výhodnější než dědictví, ale...
Nemovitost je často to nejcennější, co chtějí rodiče svým dětem zanechat. Možností, jak to učinit, je hned několik. Vše je možné nechat až na případné dědické řízení, stále více lidí ale přistupuje k darování majetku již za svého života. Pro potomky je to totiž finančně výhodnější.
Pohroma jménem prasklé potrubí – jak si s ní úspěšně poradit?
Pohromy v domácnosti přicházejí nečekaně a vždy v tu nejnevhodnější dobu. Zastaralé potrubí, které z ničeho nic praskne, je jednou z nich. Sice to může znít jako banální problém, ale škody se mnohdy vyšplhají do milionů korun, tím spíš, pokud voda zasáhne i majetek sousedů. Jak těmto nepříjemným situacím předcházet a jak je řešit, když už nastanou?
Srovnání hypoték – jak si vybrat tu nejvýhodnější hypotéku?
Kupujete byt či dům a rozhodli jste se jej financovat hypotékou? Pravděpodobně tak obcházíte banky a zjišťujete, která vám poskytne ten nejvýhodnější hypoteční úvěr. Ušetřit drahocenný čas můžete tím, že si nabídku hypoték jednotlivých bank porovnáte online na hypoteční kalkulačce. Získáte tak nezávislé a zcela objektivní srovnání hypoték všech bank.
3 důležité kroky při prodeji nemovitosti
Důvody pro prodej nemovitosti mohou být různé - zvětšující se rodina, dědictví, svatba, rozvod, lépe placená práce, pracovní příležitost v jiném městě, špatná finanční situace. Samotný proces prodeje se naopak skládá ze stejných kroků a probíhá podobně. Do všech fází prodeje vstupují lidé se svými představami, cíli, pohnutkami, záměry a emocemi, které se nemusí vždy shodovat a doplňovat. Pro hladký průběh bez komplikací je třeba celou akci předem dobře připravit a rozvážit.