Nakupujeme nemovitost – s realitkou či bez ní?
10.08.2005
Nákup nemovitosti, bytu či domu, je pro mnohé z nás jednou z nejdůležitějších událostí soukromého života. Většinou se v nás perou dva pohledy – využít služeb a zkušeností realitní kanceláře a ušetřit tak spoustu času nebo se spolehnout na vlastní schopnosti a ušetřit raději peníze?
Poradím si sám…
Ani jedna z variant není ideální a nese s sebou značné riziko. Už sám výběr nemovitosti nás bude stát spoustu času a energie – hodiny strávené hledáním na internetu, telefonováním, čtením inzerátů a objížděním nabídek nás budou stát spoustu sil.
Na výběr té pravé nemovitosti bychom si měli vyčlenit dostatek času a vybírat z široké škály nabídek. Od věci není ani podat si vlastní inzerát se specifikací naší poptávky (velikost, stáří, lokalita, cena, apod.). Cena, kterou nabízí prodejce, většinou není konečná, a tak je zde velká šance, že několik desítek i stovek tisíc dolů usmlouváme. Většina vlastníků totiž vidí svůj dům jako objekt neocenitelné hodnoty. Neměli bychom také zapomenout, že dokud nejsme zapsáni v katastru nemovitostí, nejsme majiteli my, ale prodávající. S placením tedy nespěchejme – rozhodně bychom nikomu neměli dávat peníze při podpisu smlouvy!
I přesto, že se rozhodneme při výběru a nákupu nemovitosti realitní kancelář vynechat, všechny odborníky rozhodně vyškrtnout nemůžeme. Nejsme-li odborníkem v oboru sami, budeme zcela jistě potřebovat notáře, odhadce a právníka, který nám poradí při sepisování kupní smlouvy, vypořádání dědictví, řešení majetkových podílů, věcných břemen apod. Dále budeme potřebovat hypotečního nebo úvěrového poradce, který nám pomůže s výběrem vhodného úvěru a poradí, jak co nejrychleji dát dohromady všechny potřebné dokumenty, podpisy, potvrzení, výpisy a razítka. Pokud se na makléře neobrátíme, budeme bohužel muset sami „oběhnout“ všechny bankovní domy a stavební spořitelny, abychom porovnali produkty a vybrali ten, který nám vyhovuje nejvíce.
Obrátím se na realitku…
Rozhodnutí, že se obrátíme na realitní kancelář, ještě není samo o sobě výhrou. Čeká nás výběr důvěryhodné a kvalitní kanceláře, která nás nepřipraví o iluze i finance. Většina lidí dnes hledá informace o čemkoliv na internetu, proto se renomované i menší realitní kanceláře prezentují právě zde. O úrovni realitní kanceláře mnohé napoví i její sídlo, počet zaměstnanců, počet nabídek a samozřejmě reference. Ideální je, pokud se nám podaří získat pozitivní či negativní reference například od známého. Členství v Asociaci realitních kanceláří je také dobrým vodítkem, protože všichni její členové mají pojištění odpovědnosti za škodu, které se hodí například v případě ztráty důležitého dokumentu pracovníkem kanceláře .
Při oslovení realitní kanceláře nemusíme zůstat pouze u jedné – při oslovení více kanceláří budeme mít větší výběr nemovitostí, při exkluzivní smlouvě s jedinou kanceláří zase můžeme očekávat větší péči. Exkluzivita může být výhodou i na druhé straně, protože námi vybraná nemovitost, kterou má v nabídce několik kanceláří, může být dávno prodaná.
Po oslovení konkrétní realitní kanceláře je nejdůležitější smlouva, kterou s ní sepisujeme. Definuje totiž všechna práva a povinnosti nás (klienta) i realitní kanceláře, zejména veškeré termíny, rozsah služeb a výši odměny. Provize realitní kanceláře se většinou stanovuje procentem z kupní ceny nemovitosti (zpravidla 3 až 6 %) a platí se až po ukončení celého prodeje včetně všech formalit. Seriózní realitní kancelář by po nás nikdy neměla chtít uhrazení nějaké části předem (pokud to není přímo součástí smlouvy), ani uhrazení nákladů v případě, že z koupi sejde nebo pro nás nenajdou vhodnou nemovitost. Pokud ovšem jako klient porušíme nějakou část dohody, můžeme očekávat od realitní kanceláře i pokutu nebo penále.
Jaké služby můžeme vlastně od realitní kanceláře očekávat? Je to zejména analýza technického a právního stavu nemovitosti (znalecký posudek, výpis z katastru nemovitostí, snímek katastrální mapy, právní a notářské služby), aktivní vyhledávání nemovitostí a pravidelný kontakt s klientem, finanční poradenství i kontakt s bankou a vyřízení úvěru a realizace smlouvy (vklad do katastru nemovitostí, znalecké posudky, zajištění, složení a úhrada kupní ceny).
Články s podobnou tématikou
Než koupíme byt
Financování stavby rodinného domu
Výběr vhodného pozemku
Americká hypotéka
Článek byl zobrazen 10799 krát.
Diskuze k článku
Pavla | 03.06.2024 16:50:22
Souhlasím s tím co už je tady napsané. Opravdu v dnešní době radši koupit nemovitost přes realitku protože máte jistotu že to bude právně v pořádku. Někdo si řekne že si prodá nemovitost sám, ale musí být připraven, že musí zařídit a oběhat plno věcí kolem toho. Na doporučení jsme prodali byt přes Krása bydlení a měli jsme klid, o nic jsme se nestarali a to podle mě za to stojí.
Kamil | 05.06.2020 12:04:22
Za mě jednoznačně s realitkou, sice se za to platí, ale člověk má klid a hlavně ví že ho to nebude stát víc a má většinu věcí pojištěných. A kor v dnešní době bych do toho vůbec nešel sám, a když realitky fungovali i v době krize tak k tomu ani není důvod.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Realitní kanceláře
Refinancování hypotéky – vyměňte starou hypotéku za novou
Hypoteční úvěr bývá nejčastější formou financování vlastního bydlení. S novým fixačním obdobím se však často mění podmínky úvěru, které se můžou stát podstatně nevýhodnými. Takovou situaci řeší možnost refinancování hypotéky, což znamená, že původní úvěr se splatí úvěrem novým.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Osobní realitní makléř – nákup nemovitosti bez rizika
Koupě nemovitosti je významným životním rozhodnutím. Pro většinu z nás znamená zakoupení bytu či domu investici, kterou zvažujeme pouze jedenkrát za život. V dnešních dnech však na trhu neustále stoupá počet nespolehlivých prodejců, spekulantů a podvodníků, jejichž počiny dokážou radost z nového bydlení znepříjemnit. Nákup nemovitosti znamená velké výdaje, a proto jej musíme zvážit skutečně důkladně, jednat promyšleně a s nejvyšší možnou opatrností.
Družstevní nebo osobní vlastnictví?
Kupujete byt? Pak vás jistě bude zajímat, jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím a jaké výhody a nevýhody se s oběma "druhy" majetku pojí.
Chcete koupit byt, ale kde ho hledat?
V současnosti dochází k zásadnímu přerodu ve způsobu, jakým získáváme informace, a to se samozřejmě týká i informací o realitním trhu. Chystáte-li se koupit nemovitost, půjdete rovnou na webové stránky realitní kanceláře, poohlédnete se po nových developerských projektech na specializovaných realitních serverech, vezmete si k ruce realitní časopis nebo vsadíte na moderní technologie? To, jak hledají nemovitosti jiní zájemci, může inspirovat v pátrání po ideální nemovitosti i vás.
Barevné Letňany - byty, které se prodávají samy
Podle dostupných informací je v současné době jen na území hlavního města několik tisíc nově dokončených bytů, které se ještě nepodařilo prodat. Na tom má zásluhu především globální hospodářská krize, v jejímž důsledku mnohé developerské aktivity končí neúspěchem. I v této době však lze nalézt rezidenční projekty, s jejichž prodejem není žádný problém.
Nový občanský zákoník 2014 – změny v oblasti bydlení
Od 1. ledna tohoto roku začal platit nový občanský zákoník a přinesl s sebou řadu zásadních změn v oblasti bydlení. Nový zákoník nahrazuje původní občanský zákoník z roku 1950 a upravuje vztahy týkající se jak nájemců bytů, tak i jejich vlastníků. O jaké konkrétní změny jde a jak se nás dotknou? Pojďte se seznámit s těmi nejdůležitějšími.
3 důvody, proč roste prodej bytů v Praze
Pošilhává po bydlení v matičce Praze? Zažijete zde to, o čem si v přilehlých městech a vesnicích můžete nechat jen zdát. Tak třeba - koncert ve středu, nákup potravin v 10 hodin večer a cesta do práce trvající maximálně 15 minut. Lákavé, že?